نظرات اخیر

  مزایای آگاهی‌رسانی و امنیت سایبری در مصاحبه یکی از اعضای FortiVet

  مزایای آموزش‌ و آگاهی‌رسانی در امنیت سایبری

  مسیری که به تخصص امنیت سایبری (cybersecurity) ختم می‌شود، همیشه مانند یک خط صاف نیست. گاهی افراد در حین حرکت به یک حرفه دیگر به آن برخورد می‌کنند و متوجه می‌شوند این شغل مناسب آن‌ها است و یا جذابیت دارد.

  افراد برخی اوقات متوجه می‌شوند این تخصص که توجه آن‌ها را جلب کرده است برای صنعت امنیت سایبری منفعت زیادی دارد، چون شکاف مهارتی در این زمینه به یک مشکل قابل توجه در جهان تبدیل شده است.

  ما در فورتی‌نت از طریق برنامه‌های موسسه متخصص امنیت شبکه (NSE) خود برای متخصصان آی‌تی، دانشجویان و سایرین آموزش های سایبری فراهم می‌کنیم تا در حین تلاش برای پوشاندن شکاف مهارتی به افرادی که تلاش می کنند به این حرفه وارد شوند یا مهارت‌های خود را برای پیشرفت شغلی ارتقاء دهند کمک کنیم.

  اخیرا با یکی از فارغ‌التحصیل های طرح FortiVet موسسه NSE صحبت کردیم. او در شرکت Interface Systems در حوزه امنیت سایبری استخدام شده است.

  مصاحبه زیر با او در مورد خدمات امنیت سایت فورتی نت، آموزش‌های آگاهی‌رسانی امنیت سایبری و تحول شغلی او به سمت این تخصص است.

  چه چیزی مسیر شغلی شما را به سمت صنعت امنیت سایبری کشاند؟

  من در حال تحصیل در دوره کارشناسی ارشد سلامت عمومی و برنامه‌ریزی جامعه بودم.

  همسرم یک نظامی است و در آن زمان به ماموریت فرستاده شده بود. از طرفی، هفته‌ای 80 ساعت با درآمدی کمی بیشتر از حداقل حقوق کار می‌کردم. یکی از دوستانم با من در مورد طرح امنیت سایت فورتی نت یعنی FortiVet صحبت کرد که برنامه‌های آموزشی و مانتورینگ برگزار می‌کند.

  از طریق این طرح، موفق به پیدا کردن کار در شرکت Interface Systems (یکی از شرکت‌های همکار فورتی‌نت که بخشی از اکوسیستم استخدام این برنامه است ) شدم.

  این برنامه کمک کرد رزومه و مهارت‌های مصاحبه بهتری داشته باشم و شغل خوبی پیدا کنم. علاوه بر این، به آموزش های سایبری موسسه متخصص امنیت شبکه (NSE) فورتی‌نت دسترسی پیدا کردم.

  FortiVet واقعا روی زندگی من تاثیر گذاشت، در حقیقت حتی توانستم یک مقاله در مورد آن برای پایان‌نامه‌ام بنویسم.

  چرا صنعت امنیت سایبری جذاب و دوست‌داشتنی است؟

  چون روی زندگی تمام افراد از مردم معمولی و شرکت‌ها گرفته تا آژانس‌های دولتی تاثیر می‌گذارد. زمان حال و آینده به cybersecurity تعلق دارد و از آن صنایعی نیست که «امروز باشد و فردا نه.»

  صنعتی خواهد بود که در یک آینده قابل پیش‌بینی به آن نیاز است. به همین دلیل، امنیت سایبری فرصت‌های فراوانی فراهم می‌کند و یک حرفه چالش برانگیز است. من چالش را دوست دارم.

  چه پیشنهادی برای افرادی دارید که می‌خواهند این حرفه را شروع کنند یا به آن تغییر شغل دهند؟

  شدیدا به آن‌ها پیشنهاد می‌کنم در طرح آموزش رایگان موسسه متخصص امنیت شبکه (NSE) برای تمام سطوح شرکت کنند، چه مانند من به کسب آگاهی‌ گسترده در زمینه امنیت نیاز داشته باشند، بخواهند سطح مهارت‌های خود را افزایش دهند یا مهارت‌های امنیتی فنی‌شان را پیشرفته‌تر کنند.

  علاوه بر این، باید به افراد بگویم خودشان را به چالش بکشند. من پس از پایان دوره 2 NSE که دومین کلاس آگاهی‌رسانی سایبری شرکت فورتی‌نت است، تصمیم گرفتم در دوره NSE 3 شرکت کنم و برای کسب مهارت‌های فنی بیشتر خودم را به چالش بکشم، حتی با آن که در وضعیت شغلی فعلی اصلا به آن نیاز ندارم.

  دوره‌های 1 و 2 متخصص امنیت شبکه چطور به افزایش آگاهی امنیت سایبری شما کمک کردند؟

  دانش من در مورد حوزه تهدیدهای امنیتی فوق‌العاده بیشتر شد. آگاهی از عاملان مختلف تهدید امنیتی (threat actors) بسیار جالب بود. دوره‌های امنیت سایت فورتی نت همچنین بسیار مفید و درگیرکننده هستند.

  من در کلاس‌های آموزشی دیگر نیز شرکت می‌کنم، ولی پس از مدتی آن‌ها را به علت طولانی بودن ادامه نمی‌دهم. گرچه، نحوه آموزش های سایبری موسسه NSE باعث می‌شود مطالب را راحت دنبال کنم و علاقه‌ام را از دست ندهم.

  همچنین، امتحانات آخر دوره را دوست دارم، چون می‌خواهم از درک مفاهیم مطمئن شوم. به عنوان مثال، می‌توانم محک زده شوم که در دام یک تهدید در ایمیلم خواهم افتاد یا نه و بنابراین از دانشم برای مقابله با آن استفاده کنم.

  برای سایر شرکت‌ها مزیت استخدام افرادی که در برنامه FortiVet شرکت کردند، چیست؟

  برخی افراد خصوصیات دوست‌داشتنی زیادی دارند؛ از جمله رعایت کامل اصول اخلاقی کار، وفاداری و سخت‌کوشی.

  خصوصیاتی آن‌ها به دست می‌آورندکه در تمام جوانب زندگی و شغل خود نیز به کار می‌گیرند.

  تغییر به سمت یک زندگی از هر چیزی سخت‌تر است و در این زمینه FortiVet نقش بسیار مهمی داشته است تا این کار یک میلیون مرتبه آسان‌تر شود.

  به چه کسانی دوره‌های NSE 1 و NSE 2 را پیشنهاد می‌کنید؟

  چون cybersecurity روی زندگی تمام افراد تاثیر می‌گذارد، این دوره‌ها برای همه مفید و عالی هستند، چه دانش‌آموز دبیرستان باشید یا یک فرد مسن که تجربه فنی ندارد.

  این دو دوره در مورد امنیت سایبری آگاهی‌ افراد را بالا می‌برند که برای همه الزامی است. من به شوهر و دوستان خودم گفته‌ام در این دوره‌ها شرکت کنند، در واقع این پیشنهاد را به هر فردی که می‌شناسم می‌کنم!

  اطلاعات عالی و حیاتی که روزانه از آن‌ها می‌توانید برای جلوگیری از افتادن در دام تهدیدهای امنیتی استفاده کنید.

  شما می توانید در مورد خدمات امنیت سایت فورتی نت اطلاعات بیشتری به دست آورید، از جمله برنامه متخصص امنیت شبکه (network security)، برنامه آکادمی امنیت شبکه و برنامه FortiVet که آموزش‌ها و اطلاعات حیاتی در زمینه امنیت سایبری فراهم می‌کنند تا به حل شکاف مهارتی امنیت سایبری و آماده‌سازی نیروی کار در این حوزه کمک شود.

  مطالب مرتبط