نظرات اخیر

  سه راه حل برای رسیدن به فضای ابری اختصاصی با امنیت بالا

  میزان استفاده از فضای ابری اختصاصی زیاد نیست و این در حالی است که هر روزه به اجرای عملیات تجاری در فضای ابری عمومی افزوده می‌شود. این عملیات شامل کارهای مدیریت تجهیزات سخت افزاری شبکه و مدیریت دفاتر کار است. در حقیقت، ۹۴ درصد از سازمان‌ها در شرایط کنونی برای بخشی از زیر ساخت‌های خود از فضاهای ابری عمومی استفاده می‌کنند. این آمار مربوط به یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ است که در مورد پردازش ابری انجام شده است.

  فضای ابری عمومی

  اما باید گفت، فضاهای ابری عمومی همیشه کارساز نیستند. در واقع، سازمان‌های بزرگ با حجم بیشتری از عملیات و پردازش‌ها مواجه هستند که استفاده از فضای ابری اختصاصی را برای آن‌ها ضروری می‌سازد.

  اکنون، از جمله مسائلی که فعالان بخش فناوری اطلاعات با آن روبه‌رو هستند، این است که فضاهای اختصاصی ابری دارای زیر ساخت‌های پردازشی مجازی هستندو وجود این مراکز پردازشی کاملا مستقل از شبکه‌های فیزیکی است.

  با این شرایط، زیر ساخت‌های پردازشی مجازی لزوما در محدوده مرز جغرافیایی و مکان خاصی قرار ندارند و ممکن است این قضیه مشکل ساز باشد.

  این شرایط، می‌تواند مسائلی را به وجود بیاورد. اکنون، تامین امنیت زیر ساخت پردازشی فضای ابری اختصاصی جزئی‌تر از چیزی است که باید برای شبکه‌های فیزیکی انجام شود.

  زیر ساخت ابری پویایی و تحرک بیشتری دارد. معنی این موضوع این است که داده، دستگاه‌های پیچیده و عملیاتی که در سرورهای مجازی در جریان است، تمرکز بیشتری نیاز دارد تا به صورت کامل بررسی شده و امنیت آن تامین شود. علاوه بر این، راه حل‌های امنیتی باید مشکلات سرورهای چند گانه و به هم پیوسته و تغییرات در پیکربندی دینامیک را نیز شامل شوند.

  در ادامه روش‌هایی را که برای تضمین امنیت فضای ابری اختصاصی وجود دارد، بیان می‌کنیم.

  از عملکرد امنیت مجازی خود در فضای ابری اختصاصی مطمئن شوید

  کارایی و عملکرد یکی از مسائل اولیه است. داده‌های ورودی و خروجی از هر مرکز داده تنها ۲۰ درصد از ترافیک مرکز داده را تشکیل می‌دهد.

  بیشتر ترافیک مرکز داده بین بخش‌های مختلف آن در جریان است. معنی موضوع این است که امنیت داخلی مرکز داده ابری اختصاصی، نیازمند فراهم کردن قابلیت‌های ارتقای حافظه Scale-Up و Scale-Out و توجه به بخش‌های داخلی مرکز داده است و در این صورت، طبیعت پویا در ارتباطات، امنیت بالای پردازش‌ها و نیازهای Scaling برطرف خواهد شد.

  در حقیقت، حجم بالای ترافیک داخلی و زمان‌بر بودن بررسی آن‌ها در مراکز داده اختصاصی ابری دلیل مهمی است که باعث می‌شود بیشتر نقص‌ها در آن به مدت چند ماه یا حتی بیشتر باقی بماند.

  بنابراین، امنیت فضای ابری اختصاصی نیازمند استفاده از ابزارهای امنیتی و دستگاه‌های هوشمند و سریع‌تر مانند فایروال‌های نسل جدید با عملکرد بهینه است تا عملکرد صحیح آن‌ها تضمین شود.

  بستر امنیتی شما باید به صورت یکپارچه و بدون توجه به محل قرارگیری آن عمل کند تا از برنامه تعیین شده و نقشه راه تبعیت کند.

  این یکپارچه بودن باید حتی در ترافیک فضای ابری، تغییر در تنظیمات و پیکربندی و امنیت پیچیده آن رعایت شود.

  تجهیزات فایروال مناسب انتخاب کنید

  با شرایط موجود در مورد امنیت فضای ابری اختصاصی، اهمیت زیادی دارد که فایروال مجازی پیشرفته‌ای انتخاب شود و این مورد بیشتر از پورت کردن آن روی ماشین مجازی اهمیت دارد. انتخاب تجهیزات فایروال مجازی می‌تواند تاثیر قابل توجهی روی امنیت و عملکرد محیط مجازی ابری شما داشته باشد.

  ابزارهای امنیتی که انتخاب می‌شوند، باید دارای قابلیت‌های زیر باشند:

  • قابلیت‌های زیاد و وسیعی مانند SR-IOV، و DPDK و QAT در سرعت بخشیدن به سخت‌افزار داشته باشند.
  • به صورت مناسبی با محیط فضای ابری اختصاصی و عملیات خودکار آن یکپارچه سازی شوند.

  در مورد استفاده از فایروال مجازی ثابت قدم عمل کنید. فایروال مجازی باید دقیقا شامل عملیات و سرویس مشابه مدل فیزیکی باشد. برنامه‌ها و نقشه‌های اجرایی مدیریتی و پیکربندی‌های لازم باید به صورت ایده‌آل باشند و ارتباط‌های بین بخش‌های تعیین شده باید به صورت یکپارچه‌ای انجام شود.

  fortinet 2

  امنیت مجازی ابری را خودکار کنید

  به دلیل این که محیط‌های مختلف به صورت پی در پی تغییر می‌کنند، مشکل است تا مدیران فناوری اطلاعات با این تغییر دائمی و سریع خود را به روز نگه‌ دارند. راه حل‌های امنیتی که باید در مقابل تغییر شبکه جوابگو باشند، شاید دارای حفره‌های امنیتی باشند که تشخیص و رفع آن‌ها برای انسان سخت و زمان‌بر است.

  در عوض، راه حل امنیتی فضای ابری اختصاصی باید به صورت مستقیم با زیر ساخت پردازشی یکپارچه شوند تا تغییر پویا در هر دو بخش شبکه و دستگاه‌ها نمایان شود.

  علاوه بر این، خودکارسازی نیازمند توجه به منطبق بودن ابزارهای مختلف امنیتی و ایجاد ارتباط مداوم در ساختار امنیتی است که در سراسر شبکه گسترش پیدا کرده است.

  همچنین، باید اطمینان حاصل شود که خودکارسازی، به روز رسانی‌های مختلف و تغییر در پیکربندی را نمایان خواهد کرد. این دنبال کردن مداوم، امکان پیدا کردن خطرها به وسیله سیستم امنیت مرکزی را فراهم می‌کند تا تنظیمات لازم اعمال شوند.

  امنیت را برای رسیدن به فضای ابری پویا و داینامیک یکپارچه سازی کنید

  برای رسیدن به یک روش نظارتی کامل و رسیدن به یک سیستم کنترلی برای تمامی محیط‌های فضای ابری، نیاز است تا سازمان‌ها از یک سخت‌ افزار جامع و کامل و یکپارچه امنیتی استفاده کنند.

  به دلیل این که فضای ابری اختصاصی روی زیر ساخت‌های مجازی پایه ریزی شده است، این موضوع هم مهم است که راه حل‌های امنیتی مجازی تمامی ویژگی‌های نسخه فیزیکی را به همراه داشته باشند. این قابلیت امکان محافظت از ترافیک شبکه را در تمامی جنبه‌های آن فراهم می‌کند و علاوه بر این، شرایط به صورت خودکار با تغییرهای محیط مجازی پویا تطابق پیدا می‌کند.

  امنیت اولویت اول است

  فضاهای ابری اختصاصی ارزش زیاد تجاری برای سازمان‌های فراهم می‌کنند که قدرت پردازشی را برای کارهای تجاری در حال انجام به دنبال دارند. این فضاهای ابری فرصت‌های زیاد و جدیدی را برای تجارت در تمامی بخش‌های آن به وجود می‌آورند. با این حال، شاید مشکلات و مسائل امنیتی آن‌ها جدید باشد و مقابله با آن آسان نباشد.

  سخن آخر

  ارزیابی راه حل امنیتی براساس سه روش گفته شده در بالا که سازمان تجاری شما از آن استفاده می‌کند، نیازمند صرف زمان زیادی است تا بتوانید از تمامی قابلیت‌های فضای ابری اختصاصی استفاده کنید. این ارزیابی باید با در اولویت قرار دادن امنیت پیش برود.

  مطالب مرتبط