نظرات اخیر

  سوئیچ های میکروتیک یا سیسکو ؟

  سوئیچ های میکروتیک یا سیسکو کدام بهتر است ؟

  سوئیچ سیسکو به عنوان یک رهبر جهانی در فناوری اطلاعات و شبکه های فیبر نوری و مسی ، در ساخت سوئیچ های شبکه و ارائه راه حل های سوئیچینگ برای مراکز داده و شبکه های سازمانی با اندازه های بزرگ و متوسط نقش مهمی دارد. میکروتیک یک شرکت لتونیایی است که در سال 1996 برای توسعه روترها و سیستم های بی سیم ISP تاسیس شد. در سالهای اخیر، سوئیچ ابری آنها مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته است و در نتیجه مردم با سوئیچ های سیسکو و میکروتیک آشنایی دارند. در اینجا به بررسی سوئیچ های سیسکو و میکروتیک می پردازیم.

   

  سوئیچ های سیسکو

  با توجه به کاربردهای متفاوت، سیسکو سوئیچ هایش را به دسته های زیر تقسیم می کند؛ LAN Access Switches، LAN Digital Building Switches، LAN Core and Distribution Switches، Data Center Switches، Service Provider Switches، Industrial Ethernet Switches، Virtual Networking and Small Business Switches. هر دسته دارای مجموعه سوئیچ های مختص خود است. سوئیچ سری Cisco Catalyst برای شرکت های کوچک و متوسط ، بدون نیاز به ماژولهای اضافی ، به راحتی امکان مدیریت و پیکربندی را ارائه می کند. لیست زیر در مورد سوئیچ های سری Cisco Catalyst است.

  04.jpg

   

  سوئیچ های میکروتیک

  در مقایسه با سوئیچ های سیسکو، مقدار کل سوئیچ های میکروتیک بسیار کمتر است. برطبق وبسایت رسمی میکروتیک، تا سال 2017 تنها 12 سوئیچ میکروتیک وجود داشته است. دو سری از سوئیچ های میکروتیک، Ethernet smart و Cloud core هستند. سوئیچ Cloud Core یا سوئیچ Cloud router به اختصار CRS نامیده می شوند و سوئیچ های قابل مدیریتی هستند که توسط RouterOS طراحی شده اند. اینها محصولات جدیدی از میکروتیک هستند. در حال حاضر 9مدل از سوئیچ Cloud router وجود دارد. در ادامه سه مورد مختلف از سوئیچ Cloud core لیست شده است.

  • CRS125–24G-1S-2HnD-IN (integrated wireless, indoor case)
  • CRS125–24G-1S-IN (indoor case)
  • CRS125–24G-1S-RM (rackmount case)

  سوئیچ میکروتیک در مقابل سیسکو

  • پردازنده

  در هر دو سوئیچ سیسکو و میکروتیک پردازنده برای اهداف مدیریت مانند SNMP stats، Cli management و غیره استفاده می شود و بر مسیر داده تاثیر نمی گذارد. سوئیچینگ نه در سیسکو نه در میکروتیک در پردازنده انجام نمی شود. سوئیچینک بر روی تراشه های اختصاص داده شده ی ASIC انجام می شود که برای همین کار طراحی شده اند. بنابراین مقایسه CPU ها معیار خوبی برای مقایسه عملکرد بین سیسکو و میکروتیک نیست.

  • مصرف برق

  از مشکلات بزرگ سوئیچ های میکروتیک پاور آنها است. خریداران ترجیح می دهند چند صد دلار دیگر پرداخت کنند که منبع تغذیه دوتایی قابل حذف داشته باشند. بنابراین بسیاری از کاربران اترنت نمی توانند در این مورد از میکروتیک استفاده کنند. در مقایسه با سوئیچ های میکروتیک، سوئیچ های سیسکو با توجه به تکنولوژی پیشرفته شان مصرف برق کمتری دارند.

  • سیتم های نرم افزاری نظارت بر شبکه

  اکثر سیستم های نرم افزاری نظارت شبکه، به طور خودکار دستگاه های سیسکو را شناسایی و پشتیبانی کرده و از Cisco SNMP OIDs پشتیبانی می کنند (پردازنده، حرارت، بارگذاری، پهنای باند، خطاها، وضعیت منبع تغذیه و بسیاری از شمارنده های زیرسیستم دیگر در دستگاه های سیسکو).

  هنگامی که سیستم نظارت موجود در شبکه تان را پیکربندی می کنید ممکن است سیستم نظارت شبکه ی شما حتی نداند میکروتیک چه چیزی است و احتمالا MIBs/OID خودکار که توسط SNMP برای چک کردن و نظارت اتوماتیک بر شبکه به کار می رود وجود ندارد. بنابراین مدیر شبکه احتمالا به پیکربندی آیکون های گرافیکی میکروتیک و تمامی چک های SNMP برای MIBs/OID میکروتیک نیاز دارد.

  چطور بین سوئیچ های سیکو و میکروتیک انتخاب کنیم

  روترها و سوئیچ های میکروتیک عالی هستند. اکثر مدیران شبکه آنها را دوست دارند و تقریبا در همه جا از آنها استفاده می کنند. با ابن حال به دلیل اینکه میکروتیک محصول جدیدی در بازار است هنگامی که در سطح محصولات با بازدهی بالا، سطح تجاری و سطح کسب و کار مطرح می شود، وضعیت عملکرد آنها با شک و شبه زیادی رو به رو است و میزان اعتماد به آنها و بازدهی شان به نسبت محصولات سیسکو پایین تر است. بنابراین سوئیچ سیسکو قوی تر بوده و مشتریان از آنها رضایت بیشتری دارند.

  منبع خبر : https://medium.com

  کارشناسان رسیس در کنار شما هستند که مایحتاج شما را براورده کنند . شما میتوانید به راحتی با شماره تلفن 02154714 تماس بگیرید تا با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و راهنمایی ها و موارد مورد نیاز خود را تهیه کنید.

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *