نظرات اخیر

  تکنولوژی Qtier در دستگاه ذخیره ساز تحت شبکه کیونپ

  Qtier به معنای تکنولوژی لایه بندی اتوماتیک کیونپ می باشد. در این سیستم فضای ذخیره سازی اطلاعات به چند لایه مختلف تقسیم می شود و توسط الگوریتم های مختلف اطلاعات از نظر نیاز به در دسترس بودن طبقه بندی می شوند و اطلاعاتی که نیاز به سرعت خواندن و نوشتن بیشتری دارند در لایه های بالاتر و اطلاعاتی که از اهمیت کمتری برخوردار هستند را در لایه های پایین تر ذخیره می کند. درایو های SSD که حجم کمتر ولی سرعت بالایی نسبت به هاردهای SATA یا NL-SAS دارند همان درایو های لایه بالا به حساب می آیند و بقیه درایو ها در لایه های پایین تر قرار می گیرند.
  این قابلیت به کاربر این امکان را می دهد تا دستگاه خود را تنها با درایو های SSD که حجم کمتر و قیمت بسیار بالاتری دارند تهیه نکند و می تواند از این قابلیت که تنها در برخی از دستگاه های کیونپ ارائه شده است استفاده کند تا با هزینه مناسبتری تمامی نیازهای خود را برطرف نماید.
  این ویژگی در سری های TVS-ECx80U-SAS-RP-R2 و TS-ECx80U وجود دارد.
  داده های داغ در مقابل داده های سرد
  چگونه دستگاه ذخیره ساز تحت شبکه NAS به طور خودکار داده های داغ و سرد را تعیین می کند؟ هنگامی که کاربر فایلی را در NAS ایجاد می کند. داده های فایل به عنوان داده های سرد در نظر گرفته می شود و درون درایو SATA دستگاه NAS ذخیره می شود. چنانچه پس از گذشت مدت زمانی فایل مورد نظر توسط کاربران بسیار مورد استفاده قرار گیرد داده های آن به عنوان داده های داغ در نظر گرفته می شوند. دستگاه NAS که قابلیت Qtier را دارا می باشد، به صورت خودکار داده های داغ را تشخیص داده و آن ها را از درایو SATA به درایو SSD که سرعت بسیار بالاتری نسبت به درایو SATA دارد منتقل می کند و به این طریق با نگهداری داده های سرد در درایو های لایه پایین تر و داده های داغ در درایو های لایه های بالاتر با صرف هزینه کمتری می توان داده ها را دسته بندی کرد.

   

  لایه های موجود در دستگاه NAS

  سه لایه مختلف در Qtier تعریف می شود:
  1- لایه فوق سریع : درایوهای SSD (بالاترین لایه جهت نگهداری داده های داغ)
  2- لایه سریع : درایو های SAS
  3- لایه با ظرفیت بالا : درایوهای SATA/NL-SAS ( پایین ترین لایه جهت نگهداری داده های سرد)
  جابه جایی اطلاعات توسط الگوریتم B-tree
  در دستگاه های ذخیره ساز تحت شبکه NAS با استفاده از الگوریتم B-tree وزن داده ها را از نظر اهمیت اولویت بندی می کند و اطلاعات با وزن بیشتر را به صورت اتوماتیک به لایه های بالاتر منتقل خواهد کرد. این جابه جایی اطلاعات و به روز رسانی Metadata تداخلی با عملیات ورودی و خروجی ایجاد نمی کند. در این مرحله کاربر می تواند گزارشی کامل از اطلاعات پردازش شده و اطلاعات در صف پردازش را بدست آورد. چنانچه در این مرحله نیاز به پهنای باند بیشتری برای ارتباطات خارج از شبکه باشد، جابه جایی داده ها را متوقف می کند. علاوه بر این موارد، تعیین وزن می تواند به تنظیم پهنای باند و همچنین کاهش تراکم بین ورودی و خروجی های خارجی و جابه جایی اطلاعات داخلی کمک کند.
  – داده هایی که به صورت مداوم مورد استفاده اند به درایوهای سریعتر منتقل می کند تا همیشه در دسترس باشند.
  – به منظور صرفه جویی در هزینه ها داده هایی که کمتر مورد استفاده هستند را به درایوهای با قیمت کمتر و ظرفیت بالاتر منتقل کنید.

  تکنولوژی Qtier در کیونپ

  نحوه ایجاد فضای ذخیره سازی با Qtier

  برای استفاده از تکنولوژی Qtier، ابتدا باید انواع مختلفی از درایوهای NAS را بکار ببرید. هنگامی که درایوها را نصب کردید، در تب “Storage Manager” روی دکمه New Storage Pool کلیک کنید. زمانیکه شما از یک NAS که دارای قابلیت Qtier می باشد استفاده می کنید به صورت Wizard صفحات باز می شود . که در گام اول باید تیک کنار Enable Storage auto tiering را زده و روی دکمه Next  کلیک نمایید.

  تکنولوژی Qtier در کیونپ

   

  در مرحله بعدی، در قسمت “RAID Group Type” مورد “Ultra-high Speed(SSD)” را انتخاب می کنید. در این مرحله میتوانید درایوهای SSD را انتخاب کنید.که در Ultra-high Speed Tier RAID Group از قسمت Storage pool استفاده می شود. بعد از تایید انتخاب، برای اتمام ایجاد Storage pool با لایه اول Wizard را ادامه می دهید.

  تکنولوژی Qtier در کیونپ

  زمانیکه Storage pool ایجاد می شود، از شما خواسته خواهد شد تا لایه های دیگر را برای Storage pool تنظیم کنید. شما قادر خواهید بود انواع مختلف درایو را انتخاب کنید که در لایه های مختلف Storage pool استفاده می شود. RAID Group “ظرفیت (SATA,NL-SAS)” در مثال زیر پیکربندی شده است:

  تکنولوژی Qtier در کیونپ
  تکنولوژی Qtier در کیونپ
  تکنولوژی Qtier در کیونپ

  در پایان یک گزارش کلی داده می شود که می توان خلاصه ای از کانفیگ را مشاهده کرد.

  زمانیکه تمام لایه ها تنظیم شده است، سیستم از شما می خواهد تا برنامه Auto Tiering  را فعال کنید. در این مرحله شما می توانید انتخاب کنید که چه زمانی سیستم باید شروع به انتقال داده ها کند. چون انتقال داده ها ممکن است بر عملکرد ذخیره سازی I/0 تاثیر بگذارد، توصیه می شود که برنامه زمانبندی انتقال برای ساعت هایی تنظیم شود که ذخیره سازی به صورت مرتب استفاده نمی شود.

  Auto Tiering را نمی توان بلافاصله بعد از ایجادStorage pool   استفاده کرد ، زیرا برای بازیابی اطلاعات در هنگام دسترسی به اطلاعات به زمان نیاز دارد. همچنین برای تمام زمان نمی توان برنامه ریزی کرد زیرا الگوی دسترسی به داده ممکن است دقیق نباشد.

  تکنولوژی Qtier در کیونپ

  برنامه ریزی Auto Tiering برای یکبار در روز از ساعت 8:00 شب تا 8:00 صبح.

  تکنولوژی Qtier در کیونپ

   

  زمان بندی Auto Tiering برای دو بار در روز از دوشنبه تا جمعه از ساعت 8:00 صبح تا 2:00 بعد از ظهر و از 7:00 بعد از ظهر تا 1:00 صبح (هر کدام 6 ساعت)

  زمانی که برنامه زمانبندی تنظیم می شود، شما میتوانید ببینید که Storage Pool جدید به صورت “Auto Tiering” علامت گذاری شده است و اکنون می توانید یک Volume یا LUN در آن ایجاد کنید. وظیفه Auti Tiering با توجه به برنامه زمانبندی انجام خواهد شد و داده های نوشته شده در زمان واقعی توسط فرکانس دسترسی تجزیه و تحلیل خواهد شد و سپس داده های مختلف را به لایه های مختلف انتقال می دهد. با کلیک بر روی “Manage” در storage pool، می توانید گروه های RAID را که برای هر لایه (tier) ساخته اید را بازبینی کرده و گزینه های مدیریت Auto Tiering و summary در این دیدگاه در دسترس خواهد بود.

  تکنولوژی Qtier در کیونپ

  مشخص کننده ظرفیت storage pool  با Auto Tiering

  تکنولوژی Qtier در کیونپ

   

  هنگام کلیلک کردن بر روی “Manage” در storage pool شما می توانید پیکربندی گروه RAID را به صورت دقیق طبق شکل بالا مشاهده کنید و Auto Tiering  را پیکربندی کنید.

   

  پیکربندی و مانیتور Auto Tiering بعد از ایجاد آن

  • پیکر بندی Auto Tiering

  Storge pool  را انتخاب کنید و روی ” Manage” کلیک کنید. خلاصه ای از پیشرفت Auto Tiering را مشاهده خواهید کرد. وضعیت “Relocation Status” نشان می دهد که Auto Tinging فعال یا غیرفعال است و  “Enable Schedule” نشان می دهد اگر برنامه  زمانبندی (schedule  (فعال  می باشد یا خیر.

  در اینجا می توان دو گزینه اضافی را تنظیم کرد:

  1. میزان تخصیص داده ها: اگر مقدار آن کم باشد، NAS در طول مهاجرت داده ها از بسیاری از منابع سیستم بسیاری استفاده نخواهد کرد و بنابراین تاثیر عملکرد را به حداقل می رساند. تنظیمات بالا، جا به جایی داده ها را اولویت بندی می کند و از منابع اضافی سیستم استفاده می کند، که به صورت بالقوه بر دیگر سرویس های NAS تاثیر می گذارد.
  2. اولویت تخصیص داده ها: اطمینان حاصل خواهد کرد که تمام داده های جدید بر روی لایه SSD نوشته می شود، مگر اینکه Full باشد. ( زمانیکه لایه ای برای اولویت اول تنظیم شده باشد، ولی تمام فضای آن پر شده باشد. سیستم به صورت خودکار داده ها را در لایه های پایین تر ذخیره می کند.)

  به دنبال این منطق، اگر ظرفیت انتخاب شده باشد.، تمام داده های جدید بر روی سطح SATA نوشته می شود و بعد از تعیین Auto Tiering به لایه های SSD منتقل می شود.

  این دو گزینه، همانند برنامه زمانبندی، در تب “Manage” قابلیت پیکربندی خواهد داشت.

   

  تکنولوژی Qtier در کیونپ

  تکنولوژی Qtier در کیونپ

  • مانیتورینگ Auto Tiering

  علاوه بر تنظیمات و پیکر بندی، شما ” مقدار داده بهینه سازی شده برای عملکرد” و ” مقدار داده بهینه سازی شده برای ظرفیت” را مشاهده خواهید کرد. این اعداد خلاصه ای از داده هایی است که در آخرین برنامه زمانبندی Auto Tiering به ترتیب در میان سطوح مختلف جابه جا شده است.

  با استفاده از دکمه “Statistics” با جزئیات دقیق تری می توانید Auto Tiering  را مانیتور کنید. ستون “Used” فضای کلی استفاده شده در هر سطر را مشخص می کند، ستون “Total” فضای کلی هر سطحی را مشخص می کند، “Move Up” و “Move down” در آخرین برنامه زمانبندی Auto Tiering جا به جایی داده ها در سطوح مختلف را نشان می دهد. ” Name/Alias” و ” RAID Type” در شناسایی که هر سطح متعلق به کدام گروه RAID تعلق دارد کمک می کند.

  تکنولوژی Qtier در کیونپجزئیات Auto Tiering

  مطالب مرتبط

  1 نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *