نظرات اخیر

  روش های تامین امنیت شبکه های wireless و wired  

  روش های تامین امنیت شبکه های wireless و  wired  

  با توجه به این که لایه access، از کلیه ی اتصالات شبکه (از طریق سوئیچ های اترنت کابلی و اکسس پوینت های وایرلس) برای کاربران و مهمانان و همین طور دستگاه های IoT  پشتیبانی می کند، گسترده ترین سطوح حملات در بین شبکه های سازمانی، متوجه آن می گردد. از طرفی حدودا 21.5 میلیارد دستگاه به هم متصل، به صورت روزانه به شبکه ها متصل می شوند، بنابراین تضمین امنیت لایه access یک ضرورت مهم به شمار می رود. ناگفته نماند گستردگی و پرطرفدار شدن مدل work-from-anywhere نیز در افزایش اهمیت امنیت لایه access ، بی تاثیر نبوده است.

  چالش های زیرساختی لایه access

  بخش لبه Local-Area-Network (LAN)، یک هدف آسیب پذیر برای مجرمان سایبری است؛ به خصوص زمانی که کسب و کارها در بخش های مختلف برای تداوم خود به اتصال به شبکه نیاز دارند. در چنین شرایطی میزان حملات رو به افزایش می رود.

  برخی از چالش هایی که سازمان های IT به هنگام مدیریت لایه ی access با آن ها روبرو هستند، به شرح ذیل می باشند:

  • هماهنگ نگه داشتن تنظیمات مختلف
  • نظارت بر کل شبکه
  • مدیریت سطوح مختلف دسترسی
  • هزینه های بالای مالکیت (TCO)

  سازمان ها به منظور مدیریت بهتر شبکه های wireless و wired ، به دنبال رویکردهای mesh platform یکپارچه هستند. راهکاری که ترکیبی از مدیریت عملکردهای wired، wireless و امنیتی است. دلیل رواج پیدا کردن این رویکردها این است که گروه های IT می توانند عملکردهای اضافه و زمانبر را تسهیل کنند. اما این طور نیست که کلیه ی راهکارهای شبکه بتوانند عملکرد مورد نیاز را ارائه دهند.

  چه چالش هایی به واسطه ی پیچیدگی ها برای LAN ایجاد می شود؟

  گسترش شبکه های قدیمی ترِ LAN به واسطه ی رشد کسب و کارها و افزایش کاربران و دستگاه ها، موجب پیچیدگی های آن ها شده است. در نتیجه، مدیران IT می بایست بر کل ترافیک ورودی و خروجی نظارت داشته باشند. وضعیت شبکه های LAN به دلیل وجود شعب سازمانی و افزایش آمار دورکاری، بسیار پیچیده تر و پر هزینه تر می گردد.

  مدیریت پیکربندی ها

  • در نمونه های بزرگ شبکه های campus، یک تغییر کوچک می تواند منجر به اختلال در بخش های اصلی شبکه گردد. موسسات باید این اطمینان خاطر را کسب کنند که هر گونه افزایش، تغییر یا به روز رسانی را می توانند ردیابی و مدیریت کنند تا هماهنگیِ تمام بخش های شبکه حفظ گردد.

  نظارت بر شبکه های wireless و  wired

  • شبکه های campus بسیار پر ترافیک هستند. نظارت بر لبه ی شبکه های معمولی LAN می تواند جزییاتی در مورد دستگاه ها و اتصال آن ها ارائه دهد. با این حال ممکن است دستگاه های لایه های بالایی مانند احراز هویت کاربران و محدودیت دسترسی منابع مرتبط، از نظر پنهان بماند.
  • دستگاه های اینترنت اشیا (IoT) را نمی توان به طور کامل تحت کنترل داشت. این دستگاه ها بر روی شبکه ظاهر می شوند و تیم IT تحت فشار قرار می گیرد تا اپلیکشن ها را بدون به خطر انداختن امنیت کلی شبکه، فعال کند. در نقاطی که تیم IT حضور فیزیکی ندارند، این موضوع پیچیده تر می گردد؛ زیرا اطلاعاتی که بر روی یک دستگاه خاص قرار می گیرد، تمامِ چیزی است که در لایه access ارائه می گردد.

  فایروال چیست و چه کاربردی دارد

  هزینه های بالای مالکیت (TCO)

  • ارائه دهندگان شبکه های مدرنِ LAN تلاش بسیاری کرده اند تا پیچیدگی های مذکور را با افزودن لایسنس یا سایر راهکارها برطرف کنند تا نیازهای مختلف تیم IT را برطرف کنند. با افزودن این ویژگی ها، هزینه های کلی، تا دو برابر یا حتی سه برابر بیشتر از هزینه های تجهیزات شبکه های wireless و wired به تنهایی افزایش می یابد.

  امنیت شبکه های wireless و  wired

  • با پیچیدگی روزافزون شبکه های LAN، امنیتِ نقاط ورودی شبکه های wireless و wired برای تمام کاربران مجاز بیش از حد دشوار می گردد. بسیاری از سازمان ها از تجهیزات امنیتی تک منظوره استفاده می کنند تا این مشلات را یکی یکی برطرف کنند. این رویکرد امنیتیِ پیچیده و تفکیک شده می تواند کل سازمان را در معرض خطر قرار دهد. حتی ممکن است پیکربندی نادرست شبکه های LAN، منجر به نفوذ مهاجمان به شبکه گردد.

  چه نکاتی را برای ارزیابی راهکارها باید در نظر گرفت؟

  نکات مختلفی وجود دارد که به هنگام به روز رسانی شبکه های wireless و wired باید در نظر گرفت.

  • ساختار توپولوژی: به هنگام  بررسی چگونگی استقرار شبکه های ایمن LAN، ماهیت سایت هایی که شبکه قرار است در آن ها مستقر گردد، را باید به عنوان یک نکته کلیدی در نظر گرفت و سوالات زیر پرسیده شود.

  آیا این مجموعه ای از شبکه های campus بزرگ است و یا چندین شعبه کوچک؟ آیا کاربران دورکار نیاز به کانکت شدن خواهند داشت؟ پاسخ این سوال غالبا ترکیبی از دو یا چند الزام عملیاتی خواهد بود. با توجه به این که هر توپولوژی، چالش ها و محدودیت های خود را دارد، بهتر است راهکارِ انتخابی برای عملکردهای مورد نظر، توسعه پذیر باشد.

  • دستگاه های متصل: چه نوع دستگاه هایی قرار است به شبکه متصل گردد؟ و کاربران مختلف چه کسانی هستند؟ در صورتی که سایر کاربران مانند مهمانان توسط دستگاه های خارجی نیاز به دسترسی داشته باشند، امنیت شبکه ی LAN می بایست تامین گردد. یک راهکار مناسب برای تامین امنیت LAN باید دارای قابلیت هایی باشد که بتواند بدون نیاز به کاربران بخش IT، انواع کاربران و دستگاه هایی که قصد اتصال به شبکه های wireless و wired را دارند، پشتیبانی کند. در ضمن تکنولوژی link aggregation باعث می شود ساختار شبکه با نیازهای رو به افزایش پهنای باند، سازگار گردد.
  • کاهش هزینه های TCO: ممکن است راهکاری، تمام ویژگی های فوق الذکر را ارائه دهد، اما هزینه های مرتبط افزایش می یابد. مدیران شبکه باید تصمیم بگیرند چه تعداد سیستم و تجهیزات باید خریداری شود تا برای عملکرد کلی سازمان مناسب باشد، چه تعداد لایسنس ممکن است مورد نیاز باشد و این که کدام یک از ویژگی های کلیدی نیاز به اشتراک شدن دارد. در ضمن هزینه های TCO فراتر از سایر هزینه ها است. مقدار زمانی که یک راهکار مشخص برای عملکرد و نگهداری نیاز دارند نیز ممکن است کمی متفاوت باشد.
  • امنیت یکپارچه: بسیاری از راهکارهای LAN، فاقد امنیت تعبیه شده می باشند. این امر نیازمند یک رویکرد bolt-on برای ایمن سازی شبکه می باشد. گاهی اوقات گزینه های امنیتی وجود دارند، اما با بخش لبه ی شبکه LAN یکپارچه نیستند. این امر می تواند منجر به بروز نقطه ضعف های امنیتی گردد؛ که به این ترتیب فرصت هایی برای مهاجمان سایبری و حملات آن ها پیش می آید. بهتر است شبکه ها در یک شرایط امنیتی ایجاد و نگهداری شوند تا از مطلوب ترین سطح حفاظت و کمترین تاثیر بر مدیریت زیرساخت LAN اطمینان حاصل شود.

  معرفی محصول : فایروال فورتی وب 600e

  راهکاری یکپارچه جهت دسترسی ایمن

  شاید شبکه های wireless و wired، عنصر اصلی سازمان ها باشند، اما از طرفی نیازمند صرف هزینه های فراوانی هستند. بنابراین انتخاب راهکار مناسب به تیم IT و امنیت کمک می کند تا سازمان ها، اقدامات خود را به طور مناسب و مطلوب پیش ببرند.

  امروزه شاهد فروشندگان بسیاری در بازار تجهیزات شبکه هستیم، بنابراین تیم IT می بایست تمام راهکارهای موجود را به منظور یافتن بهترین روش بررسی نماید.

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *