نظرات اخیر

  توزیع اپلیکیشن خودکار با F5، Terraform و Consul

  توزیع اپلیکیشن خودکار با F5، Terraform و Consul

  نگاه اجمالی

  در دنیای دیجیتالی امروز، سازمان ها بر سر سرعت ورود به بازار در حال رقابت اند. پاسخگویی سریع به نیازهای بازار و بازخورد مشتریان از شروط بسیار مهم برای پیروزی در کسب و کار محسوب می شوند. فرایندهای مورد استفاده در ساخت و توزیع اپلیکیشن های امروزی، به دلیل وجود این الزامات در کسب و کارها دچار تحول عظیمی شده اند. امروزه شرکت های بیشتری برای ساده سازی و خودکار کردن فرایند توزیع اپلیکیشن از رویکرد دواپس و روش های سریع استفاده می کنند. اما یکی از بزرگترین موانعی که شرکت ها را از دستیابی به اتوماسیون سراسری بازمی دارد، فقدان اتوماسیون شبکه است. رویکردهای سنتی اغلب به صورت دستی و مبتنی بر تیکت هستند. برای این که چند تیم مجزا بتوانند کنترلرهای توزیع اپلیکیشن را آماده و به روزرسانی کنند چند روز یا چند هفته طول می کشد. این فرایندهای سخت و مستعد خطا می توانند تأخیر شدیدی در عرضه سرویس های جدید ایجاد کنند، هنگام تغییر مقیاس مکرر سرویس ها بار عملیاتی اضافی تحمیل کنند و ریسک از کارافتادگی ناشی از پیکربندی اشتباه را افزایش دهند. هر چه سازمان ها به تغییر مقیاس اپلیکیشن های مدرن ادامه دهند و از کلود بیشتر استفاده کنند، تقاضا و فشار روزافزون، تیم های شبکه را وادار می کنند که برای فعالیت و تغییر مقیاس کارآمد در این دنیای پویا به دنبال رویکردی جدید باشند.

  F5 و HashiCorp با یکدیگر قابلیت اتوماسیون نتاپس (NetOps) را فراهم کرده اند و با توزیع اپلیکیشن خودکار و فراهم سازی شبکه ای سریع، مقیاس پذیر و قابل اطمینان، به تیم شبکه و عملیات های آی تی کمک می کنند موانع توسعه اپلیکیشن را از سر راه بردارند.

  F5 Application Services 3 Extension یا همان AS3، مکانیزمی انعطاف پذیر و با سربار بسیار کم است که برای مدیریت پیکربندی های اپلیکیشن بر روی سیستم BIG-IP مورد استفاده قرار می گیرند. AS3 امکان پیکربندی کل شبکه و کنترل ترافیک بر روی BIG-IP را با اعلان کد فراهم کرده است. HashiCorp ابزارهای لازم برای اتوماسیون زیرساخت کلود را ایجاد می کند تا روش های مورد نیاز دواپس و اتوماسیون فراهم شوند. کاربران از طریق یکپارچه سازی AS3 با مجموعه ابزار HashiCorp می توانند با یکپارچه سازی سرویس های شبکه و سیستم های توسعه خود، فرایند توزیع اپلیکیشن سراسری را به صورت خودکار درآورند.

  HashiCorp Terraform برای فراهم سازی زیرساخت از IaC (فرایند مدیریت و آماده سازی دیتاسنترها از طریق فایل های تعریف شده توسط ماشین، به جای پیکربندی سخت افزار فیزیکی) استفاده می کند. IaC به تیم های عملیات شبکه کمک می کند از طریق کدنویسی با پلتفرم F5 BIG-IP کار کنند و در نتیجه با پیاده سازی سرویس های جدید، زیرساخت شبکه به صورت خودکار آماده خواهد شد. ابزار شبکه HashiCorp Consul که به صورت سرویس ارائه می شود به خودکارسازی پیکربندی های آتی پلتفرم F5 BIG-IP کمک می کند. قابلیت های رجیستری سرویس مرکزی و کشف سرویس، مکان لحظه ای شبکه و وضعیت سلامتی سرویس های بک-اند را تحت نظر قرار می دهند. علاوه بر این می تواند ممبرهای Pool BIG-IP را به صورت پویا به روزرسانی کند و بدون دخالت اپراتور و به صورت کاملاً خودکار پیکربندی را مجدداً بارگذاری نماید.

  f5 firewalls

  ترافرم (Terraform)

  IaC اساس حرفه دواپس محسوب می شود. پرکاربردترین ابزار آماده سازی کلود یعنی HashiCorp Terraform، قابلیت اتوماسیون زیرساخت را از طریق کدنویسی فراهم کرده است. HashiCorp Terraform با فایل های پیکربندی اعلانی که میان اعضای تیم هم قابل اشتراک گذاری هستند و مانند کد قابلیت ویرایش، بازبینی و ورژنینگ دارند، از ویژگی تفکیک API استفاده می کند. Terraform برای ارائه مجموعه ای گسترده از اجزای رایج زیرساخت با بیش از 200 ارائه دهنده مختلف در حال همکاری است. این ارائه دهندگان از API های مخصوص زیرساخت استفاده می کنند تا قابلیت های منحصر به فرد هر عرضه کننده حفظ شود. با استفاده از ارائه دهندهBIG-IP می توان بسیاری از کارهای عملیاتی کلیدی مانند پیاده سازی پول (pool)، گره ها و سرورهای مجازی برای اپلیکیشن های جدید را به صورت خودکار درآورد. این ارائه دهنده امکان مدیریت عملیات های شبکه BIG-IP را با کدنویسی فراهم کرده است و به راحتی با سیستم های CI/CD تیم های توسعه یکپارچه سازی می شود.

  کنسول (Consul)

  هنگامی که اپلیکیشن آماده به کار شد برای مدیریت بار می توان مقیاس آن را تغییر داد و قابلیت دسترسی بالا را تضمین کرد. پول های ممبر بک-اند نیز باید به روزرسانی شده باشند تا مسیر را به نمونه های قابل دسترس اپلیکیشن مسیریابی کنند. روش های دستی برای مدیریت چنین تغییراتی، صرف نظر از کار با صدها تغییر در اپلیکیشن های مختلف در یک محیط توزیع شده، بسیار زمان بر و مستعد خطا هستند. ابزار شبکه HashiCorp Consul برای رفع چالش های شبکه های پویا طراحی شده است. یکی از کاربردهای اصلی HashiCorp Consul فراهم سازی رجیستری سرویس مرکزی به عنوان دایرکتوری لحظه ای است که مکان و وضعیت سلامتی شبکه سرویس را تحت نظارت قرار می دهد. AS3 با استفاده از گره کارگر بر روی BIG-IP قادر به انجام کشف سرویس است تا رجیستری سرویس کنسول را کوئری نماید و با اضافه شدن، حذف شدن یا اختلال در سلامت سرویس ها، ممبرهای پول را به صورت خودکار آپدیت کند. در حال حاضر می توان بدون دخالت اپراتور مقیاس سرویس ها را تغییر داد و نقص آن ها بر بخش های دیگر تأثیرگذار نخواهد بود.

   

  در رسیس بیشتر بخوانید : بررسی اصول استقرار و نصب Cisco ACI و F5 Big-IP

  نتیجه گیری

  هر چه سازمان ها نرم افزارهای بیشتری را به بازار عرضه کنند، نیاز به اتوماسیون نتاپس (NetOps) برای رفع کمبود در زنجیره توزیع اپلیکیشن و دستیابی به اتوماسیون سراسری بیشتر می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد رویکرد خودکار F5، HashiCorp Terraform و Consul به این لینک مراجعه کنید. برای مشاهده دموهای وبینار مشترکمان نیز می توانید به این لینک مراجعه نمایید.

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *