نظرات اخیر

  آشنایی با تکنولوژی Gpon و ویژگی های آن

  آشنایی با تکنولوژی Gpon و ویژگی های آن

  در رابطه با تکنولوژی Gpon ، ایده استفاده از فیبر در اواخر دهه 80 با توجه به پهنای باند زیاد و افت بسیار کم آن و همچنین امنیت و قابلیت اطمینان بالای آن در شبکه های توزیع و دسترسی مطرح شد. بزرگترین محرک برای استفاده از فیبر، ارائه سرویس در شبکه دسترسی بود زیرا براوردن نیاز مشترکین و جلب رضایت آنان با توجه به نحوه ارائه پهنای باند در سیستم های قبلی امکان پذیر نبود و همین امر در دراز مدت منجر به جایگزینی فیبر به عنوان فناوری مناسب تر در زمینه دسترسی پهنای باند گردید.

  PON

  شبکه پسیو نوری (Passive Optical Network) یک فناوری ارتباطی است که برای ارائه فیبر به کاربران نهایی مورد استفاده قرار می گیرد. در شبکه های PON در بسیاری موارد از معماری یک نقطه به چند نقطه استفاده می شود. در این روش تقسیم کننده ها برای تقسیم سیگنال نوری، نیاز به مصرف جریان الکتریکی ندارند. به طور معمول هر فیبر نوری 32 الی 128 مشترک را پوشش می دهد. این شبکه با توجه به پیکربندی آن، به تجهیزات کمتری در مراکز سرویس دهنده نیاز داشته و موجب کاهش میزان فیبر مورد نیاز می شود. از آنجا که PON یک شبکه ی فیبر است که در آن به جای به کارگیری قطعات اکتیو، از فیبر و قطعات پسیو مانند اسپلیترها و وصل کننده ها استفاده می شود، این شبکه به طور چشمگیری موجب کاهش هزینه ها می گردد.

  تکنولوژی Gpon

  GPON

  Gigabit Passive Optical Network یکی از انواع PON ها محسوب می شود که در واقع بهترین و پرکاربردترین راه حل برای فراهم کردن بستر ارتباطی بین سرویس دهنده با دریافت کننده آن می باشد. ارائه سرويس هاي مختلف نظير Intranet با پهناي باند بالا،IPTV ،Voice ، CCTV و. . . مستلزم يک بستر ارتباطي با تکنولوژي مناسب مي باشد که GPON به خوبی توانسته کلیه این نیازها را براورده سازد. فراهم آوردن سرويس هاي مختلف تحت پروتکل IP در يک بستر ارتباطي يکي از مزاياي استفاده از GPON به عنوان شبکه پسيو نوري است.

  تجهیزات شبکه GPON

  از جمله مهم ترین تجهیزات مورد استفاده در تکنولوژی GPON می توان به اسپلیتر، ONT و OLT اشاره کرد. در این فناوری، به جای سوئیچ شبکه از تقسیم کننده نوری یا اسپلیتر استفاده می شود. در آخرین بخش دسترسی که به کاربر نهایی می رسد، از ONT برای تبدیل سیگنال نوری به سیگنال الکتریکی استفاده می شود. در سمت سرور OLT وظیفه ی تجمیع تمام سیگنال های نوری و تبدیل آنها به سیگنال مالتی پلکس نوری یا سیگنال الکتریکی با فرمت شبکه را برعهده دارد.

  مزایای Gpon در مقابل Ethernet

  کارایی و کیفیت بالا بافراهم نمودن سرعت دانلود 5GBps و ارسال 1.5Gbps
  نگهداری آسان به دلیل عدم استفاده از تجهیزات نرم افزاری میانی
  امکان مدیریت یکپارچه و مانیتورینگ متمرکز
  طراحی آسان و قابل توسعه به دلیل استفاده از تجهیزات پسیو GPON
  فراهم کردن سرویس‌های مختلف در یک بستر
  کاهش زمان استقرار شبکه

  شرکت رسیس بر پایه تخصص و تجربه خود در زمینه تکنولوژی GPON و دارا بودن نمایندگی تجهیزات فیبر نوری التکس روسیه و روزنبرگ آلمان، آمادگی خود را جهت اجرای پروژه های فیبر نوری و GPON برای ادارات، سازمانها، شرکت ها و مجتمع های مسکونی اعلام می دارد. با پیاده سازی این فناوری، مجموعه ها قادر خواهند بود کلیه سرویس های تحت شبکه از جمله سرویس اینترنت با پهنای باند بالا، تلویزیون تحت شبکه، تلفن تحت شبکه، تلفن آنالوگ، آنتن مرکزی، سیستم نظارت تصویری، ویدویو کنفرانس و …. را بر روی تنها یک بستر ارتباطی در اختیار داشته باشند که در نتیجه در مقایسه به سیستم های کابل کشی و شبکه های قدیمی هزینه تمام شده به کمتر از نصف کاهش می یابد.

  منبع: http://ressis.network/gpon/

  کارشناسان رسیس در کنار شما هستند که مایحتاج شما را براورده کنند . شما میتوانید به راحتی با شماره تلفن 02154714 تماس بگیرید تا با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و راهنمایی ها و موارد مورد نیاز خود را تهیه کنید.

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *