نظرات اخیر

  انتخاب انسیبل یا ترافرم برای F5 Application Services

  انتخاب انسیبل یا ترافرم برای F5 Application Services

  برای پیاده سازی و استفاده از F5 Application Services می توانید انسیبل (Ansible)، ترافرم (Terraform) یا هر دو را انتخاب کنید.

  تمرکز جنبش متن باز همواره بر روی آزادی بوده است. آزادی در انتخاب راه حلی که با در نظر گرفتن مهارت ها، بودجه، معماری و اهداف شما به بهترین نحو ممکن عمل کند.

  برای خودکارساختن آماده سازی و کنترل سرویس های اپلیکیشن، گزینه های بسیار عالی و متعددی وجود دارند. از جمله این سرویس ها که شهرت بیشتری دارند می توان به (RedHat Ansible) و (HashiCorp Terraform) اشاره کرد.

  لازم به ذکر است که F5 از Ansible و Terraform کاملاً پشتیبانی می کند. ما با هر دوی آن ها کار می کنیم تا قابلیت همکاری و یکپارچگی آن ها را تضمین نماییم. پس فرقی نمی کند انتخابتان چیست، ما در هر صورت پشتیبان شما خواهیم بود.

  ما در جلساتی که با مشتریان داشتیم خاطرنشان کردیم که در برخی کارها Ansible و در برخی کارها Terraform برتری دارد. به همین دلیل اتوماسیون و نگهداری یک سیستم به مجموعه کارهای مختلفی نیاز دارد.

  Terraform در زمینه هماهنگ سازی (مدیریت وضعیت محیط) عملکرد بهتری دارد. بدین معنا که Terraform می داند محیط باید چگونه باشد و چگونه رفتار کند. اگر مشکلی رخ دهند Terraform آن را نشان دار می کند تا بعد آن را مورد بازبینی قرار دهد.

  Ansible در زمینه مدیریت پیکربندی عملکرد بهتری دارد. بدین معنا که تمرکز آن بر روی حفظ وضعیت تک تک اجزاست. اگر بخشی از محیط دچار مشکل شود، Ansible پیکربندی را اصلاح می کند تا مشکل را برطرف نماید.

  با وجود تمرکز هر یک از ابزارهای بر روی زمینه ای خاص، جای تعجب نیست که برای خودکارسازی چرخه پیاده سازی، هر دو با هم مورد استفاده قرار گیرند.

  برای این که ببینیم این دو ابزار چگونه با F5 Application Services عمل می کنند، بهترین کار این است که وجه مشترک آن ها را در چرخه پیاده سازی مشخص کنیم.

  درست مانند چرخه عمر اپلیکیشن ها که سیستم تحویل مختص خود را دارند، برای سرویس های اپلیکیشن هم چرخه عمری با پیاده سازی مربوط به خود وجود دارد.

  1. آماده سازی: به فرایند راه اندازی یک نمونه (ماشین مجازی یا کانتینر، در کلود خصوصی یا عمومی) آماده سازی می گویند.
  2. یکپارچه سازی: یکپارچه سازی برای راه اندازی شبکه ای که BIG-IP در آن پیاده سازی شده الزامی است.
  3. پیاده سازی: در طول مرحله پیاده سازی چرخه عمر، سرویس اپلیکیشن تعریف، پیکربندی و اجرا می شود.
  4. اجرا: اجرای مستمر نیازمند مانیتورینگ و آنالیز است. F5 Telemetry Streaming به BIG-IP کمک می کند به سیستم های تله متری اضافه شود تا متریک ها و داده های مورد نظر را به اشتراک بگذارد.
  5. تغییر: به فرایند ویرایش پیکربندی های موجود (که در مرحله پیاده سازی برای اولین بار تعیین شدند) تغییر می گویند.

  Ansible و Terraform می توانند اتوماسیون هر پنج مرحله را انجام دهند. اما در هر مرحله یکی از آن ها برتری دارد و در نتیجه استراتژی بهتر این است که از هر دو استفاده شود. به نظر ما Ansible در مراحل پیاده سازی و تغییر (مدیریت پیکربندی) عملکرد خوبی دارد و Terraform بیشتر در مرحله آماده سازی و یکپارچه سازی (هماهنگ سازی) مورد استفاده قرار می گیرد.

  علاوه بر این ما می دانیم که بسیاری از مشتریان دوست دارند مجموعه ابزارهای خود را استانداردسازی کنند. مهارت در نگهداری از چند ابزار مختلف بسیار دشوار است (صرف نظر از این که برای چند ابزار مختلف، اداره و نگهداری زیرساخت الزامی است). در این صورت برای این که بدانیم کدام یک از ابزارها را استانداردسازی کنیم روش های مختلفی وجود دارد.

  600 474176824

  1. تغییرات نادر در زیرساخت

  در این سناریو شما سرویس های اپلیکیشن را تغییر می دهید اما این لزوماً به معنای تغییر در زیرساخت (یعنی BIG-IP) نیست. این مورد اغلب برای زمانی است که برای پیاده سازی اپلیکیشن های جدید از BIG-IP موجود استفاده می شود. در این مورد Ansible انتخاب خوبی است، چون عملکرد آن در مدیریت پیکربندی بهتر بوده و در این سناریو اهمیت بیشتری دارد. Ansible از زبان ها و استایل های API مختلفی پشتیبانی می کند که برای تغییر در سرویس های اپلیکیشن گزینه بسیار خوبی برای تیم های دواپس (DevOps) و نتاپس (NetOps) محسوب می شود.

  برای پیکربندی F5 Application Services از طریق ماژول های F5 Ansible یا F5 AS3 می توانید از Ansible استفاده کنید. حتی می توانید بسته به نیاز خود از هر دو استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد روش مناسب Ansible به این لینک مراجعه کنید.

  1. تغییرات مکرر در زیرساخت

  برای تغییرات مکرر در اپلیکیشن ها و زیرساخت پشتیبان آن ها، اغلب از کلود (و به خصوص کلود عمومی) استفاده می شود. در این حالت (یعنی تغییر و پیاده سازی مجدد کل زیرساخت) زیرساخت تغییرناپذیر اغلب می تواند به مدیریت ناپایداری کمک کند. Terraform برای این سناریو انتخابی بسیار خوب است، چون در آماده سازی و یکپارچه سازی سریع کل زیرساخت عملکرد بهتری دارد. طراحی و تمرکز Terraform بر روی هماهنگ سازی، برای ایجاد زیرساخت منسجم و تکرارپذیر در مقیاس بزرگ و به خصوص محیط های تغییرپذیری همچون محیط کلود گزینه بسیار مناسبی است.

  1. تغییرات مکرر در زیرساخت و سرویس های اپلیکیشن

  Terraform و Ansible ترکیب بسیار خوبی برای مدیریت تغییرات زیاد در زیرساخت و سرویس اپلیکیشن محسوب می شود. چون انتظار شما این است که بتوان هم در وضعیت محیط و هم در هر یک از اجزای آن تغییر ایجاد کرد، به هر دو ابزار مدیریت تغییر و هماهنگ نیاز خواهید داشت. این دو ابزار به حفظ قابلیت دسترسی اپلیکیشن و سرویس های پشتیبانی آن ها کمک می کنند.

  فرقی نمی کند که انتخاب شما Ansible، Terraform یا هر دوی آن ها باشد. F5 با یکپارچه سازی های داخلی و قالب های پکیج شده به همراه مشارکت و اصلاح پویا توسط متخصصان خود، پشتیبان شما خواهد بود.

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *