نظرات اخیر

  آموزش امنیت سایبری

  آموزش امنیت سایبری

  موسسه آموزشی فورتی نت متشکل از برنامه های مختلفی است که هدف اصلی آن ها تعلیم نیروهای متخصص در حوزه آموزش امنیت سایبری است. برنامه آموزشی Network Security Expert (NSE) فورتی نت توسط اساتید برتر و کارشناسان ارشد امنیت سایبری این شرکت تدریس می شود.

  کمپانی فورتی نت با یکی از اساتید متبحر خود با نام Jonathan Body که به برخی از بزرگ ترین مشتریان فورتی نت آموزش امنیت سایبری می دهد، گفتگوی مجازی انجام داده است. وی در فرانسه مستقر بوده و خود را یکی از برترین اساتید در حوزه امنیت سایبری به خصوص در مقوله ی امنیت وب و راهکارهای SD-WAN می داند. او به سفارشی سازی نیازهای مشتریان به خوبی واقف است.

  جاناتان در زمینه امنیت و شبکه کاملا متبحر بوده و دارای گواهینامه NSE 8 است. وی تجربیات ارزشمند و دانش بالایی در خصوص مراکز عملیات شبکه (SOC) و زیرساخت های اپلیکیشن ها کسب کرده است.

  فورتی نت گفتگویی با جاناتان انجام داده و در مورد حرفه و علاقه اش به تدریس و همچنین دیدگاه وی به فورتی نت، رشد صنعت امنیت سایبری و تغییراتی که در این 15 سال رخ داده صحبت نموده است.

  سوابق تحصیلی و حرفه ای شما چیست؟

  من در فرانسه تحصیل کردم و اولین دوره ای که در دانشگاه گذراندم، رشته تجارت بین الملل بود.

  اولین باری که مشغول به کار شدم، در یک شرکت با نام Livingston Enterprises بود که توسط Lucent Technologies خریداری شده بود. در این شرکت فرصت فوق العاده ای در بخش پشتیبانی فنی به من داده شد. برای اولین بار با مفاهیم امنیت شبکه و لیست دسترسی کنترل بر روی روترهای dial-up و ISDN آشنا شدم.

  در همان زمان کمی هم با فایروال Lucent  که Brick نام داشت، کار کردم. در واقع یک فایل مبتنی بر سرور به همراه endpointهای توزیع شده بود. بنابراین، زمانی که در سال 2007 به فورتی نت ملحق شدم، از امنیت اطلاعاتی داشتم. اما در حال حاضر مهارت های من در این زمینه با بیست سال تجربه و دریافت گواهینامه NSE به شدت غنی شده است.

  در حال حاضر در صنعت امنیت سایبری چه تغییراتی ایجاد شده است؟

  من و همکارانم در فورتی نت معتقدیم  در صنعتی فعالیت می کنیم که سریع ترین رشد را دارد. دلیلش این است که ما در یک نبرد دائمی با مهاجمانی هستیم که همواره سعی بر نفوذ به شبکه های سازمانی را دارند. فورتی نت تاکنون تحقیقات فراوانی را حول تهدیدات جهانی انجام داده و در این زمینه، اطلاعات گسترده ای کسب کرده است. محصولات فورتی نت و راهکارهایی که ارائه داده را باید به عنوان بازتابی از شناخت و دانش آن دانست.

  در چند سال اخیر، شاهد انتقال عظیم داده ها به فضاهای ابری بودیم. بنابراین ایمن سازی فضای ابری، چالش بزرگی است که برای صنایع مختلف ایجاد شده است. و البته اتفاق دیگری که رخ داده این است که با رشد دورکاری، منازل افراد، جایگاه شبکه های سازمانی را به دست آورده اند.

  و اما با وجود تمامی تغییراتی که به سرعت رخ می دهد، فورتی نت باز هم در محافظت از شبکه های سازمانی موفق و پیشتاز بوده است. دلیل آن هم کاملا مشخص است، زیرا همواره در حال تحقیق، توسعه و ارائه محصولات جدید به بازار شبکه می باشد.

  نظر شما در خصوص نقطه ضعف های مهارتی در زمینه امنیت سایبری چیست؟

  من بر این باور هستم آموزش امنیت سایبری  مهارت جدید، فرصتی طلایی است که ممکن است به تعداد بسیار محدود برای هر فرد پیش بیاید. بهتر است سازمان ها این فرصت را در اختیار افراد مشتاق به آموزش امنیت سایبری قرار دهند تا آن ها پیشرفت و ترقی را تجربه کنند. فورتی نت در تلاش است تا از طریق موسسه آموزشی خود، نقاط ضعف مهارتی را با استفاده از برنامه های آموزشی و صدور گواهینامه برطرف کند. و این همان فرصت استثنایی است که نباید از دست داد.

  چطور موفق شدید در فورتی نت یک نقش فنی و برتر داشته باشید؟

  زمانی که هنوز فورتی نت هنوز یک شرکت نوپا بود، نیاز فراوانی به آموزش امنیت سایبری ، احساس می شد، اما ما منابع لازم برای ارائه آن ها را نداشتیم. در همان زمان که من روی “دانش جامعه” فعالیت می کردم و در زمینه فناوری، مقالاتی می نوشتم، از من خواسته شد یک جلسه آموزشی برگزار کنم.

  به این ترتیب بود که من اولین کلاس خود را در دوبلینِ ایرلند در سال 2011 برگزار کردم. در آن زمان هنوز برنامه های Network Security Expert راه اندازی نشده بود. من یک دوره پنج روزه با موضوع FortiGate FCNSA و FCNSP برگزار کردم که برای من بسیار لذت بخش بود. پس از آن چند بار دیگر این فرصت را پیدا کردم که در دوبلین و بعد از آن در Sophia office فرانسه، دوره های آموزش امنیت سایبری برگزار کنم. و در سپتامبر 2012 بود که من به یک مدرس تمام وقت تبدیل شده بودم.

  تدریس و حضور در کلاس، چیزی است که من واقعا به آن عشق می ورزم. و تعطیل شدن آن در دوره پاندمی برای من، بسیار ناراحت کننده بود. از کلاس های سرزنده و مشتاقِ یادگیری، انرژی می گیرم و معتقدم به اشتراک گذاری دانش در خصوص محصولات فورتی نت و راهکارهای آن، کاری مسرت بخش است. هیچ چیز نمی تواند به اندازه تاثیرگذاری بر زندگی و کار افراد، رضایت بخش باشد.

  اهداف و نگرش شما به آینده چگونه است؟

  یکی از بهترین جنبه های فعالیت در صنعت امنیت، به خصوص در شرکت فورتی نت، این است که همیشه مطالب جدیدی برای یادگیری وجود دارد. مادامی که می توانم مطالب جدید بیاموزم و فرصت تدریس در اختیار من قرار می گیرد، برترین اهداف من تحقق می یابند.

  گواهینامه های از چه ارزشی برخوردار هستند؟

  به نظر من، گواهینامه ها را باید به عنوان بلوک های اصلی یک ساختمان در نظر گرفت، زیرا نقش مهمی در پیشرفت و ترقی افراد دارند. به یقین اعلام می کنم کسب گواهینامه ها، عامل اصلی رشد و پیشرفت شغلی من بوده است. زمانی که گواهینامه، بر اساس تعادل صحیحی بین مهارت های تئوری و عملی باشد، قطعا از ارزش بالایی برخوردار خواهد بود.

  دانشجویان شما شامل چه گروه هایی هستند؟

  مخاطبان دوره های آموزش امنیت سایبری را طیف گسترده ای از افراد تشکیل می دهند. به طور معمول، در کلاس های عمومی ILT، ترکیبی از کارمندان داخلی فورتی نت، کارمندان جدید مانند SEها،  PSها، TACها، شرکا و مصرف کنندگان شرکت می کنند. و کلاس های خصوصی، اغلب بخشی از پروژه های موفق فورتی نت می باشد؛ به عبارتی یا در حال جایگزینی راهکارهای موجود هستیم یا بخشی از ایجاد یک محصول جدید.

  دانشجویان چه سوابق تحصیلی دارند و به چه دلیل این رشته را انتخاب می کنند؟

  گاهی اوقات دانشجویان من افراد مبتدی هستند و گاهی افرادی هستند که سال ها تجربه امنیت و شبکه را دارند. نباید نقش آموزش ILT خصوصی را در موفقیت پروژه ها، دست کم گرفت.

  همکاران من به مشتریانی که ILT را انتخاب می کنند، افتخار می کنند، زیرا چیزی که آن ها می خواهند فراتر از یک ویدئو و یا دموی آزمایشگاهی است. آن ها قصد دارند با افراد دیگر در تعامل بوده و سوالات مرتبط با پروژه های خود را بپرسند. در حقیقت یک آموزش شخصی سازی شده است.

  شما به کدام سرفصل در این دوره علاقه بیشتری دارید؟

  شاید دوره ی NSE 7 ATP (Advanced Threat Protection) باشد زیرا شامل آموزش امنیت سایبری در مورد محصولاتی از فورتی نت است که مورد علاقه من می باشد. اما اگر صادقانه بگویم، تنها چیزی که برای من لذت بخش است، تدریس و یادگیری مطالب جدید است.

  برای افرادی که علاقه به یادگیری دارند، چه توصیه ای دارید؟

  بهتر است فردی که هنوز از فورتی نت چیزی نمی داند، برای شروع، NSE 4 را انتخاب نموده و سپس آن را ارتقا دهد. نحوه ی NSE Certification به گونه ای توسعه پیدا کرده که به افراد کمک می کند دانش مورد نیاز خود را فرا بگیرند. افراد می توانند با NSE 4 که در خصوص فایروال فورتی نت است، این مسیر را آغاز کرده و پس از آن تصمیم بگیرند آیا نیاز به آموزش امنیت سایبری بر روی سایر محصولات دارند یا خیر. چنانچه به آموزش محصولات دیگر نیازی ندارند،  می توانند مستقیما دوره NSE 7  و بعد از آن NSE 8 را بگذرانند. بعدها هم می توانند دوره های پایین تر بگذرانند و certification مربوطه را دریافت کنند.

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *