نظرات اخیر

  بررسی استوریج های Unity XT و Unity

  DellEMC Unity XT: ساختاری نوین در راستای ارتقا بهره وری و عملکرد

   

  این گزارش توسط ESG و پس از انجام آزمایشات مربوطه در خصوص بررسی استوریج های emc که پلتفرم سخت افزاری آن ها در جهت بهبود عملکرد و بهره وری تغییر کرده، ارائه شده است.

  امروزه اکثر سازمان ها به منظور انجام روند کاری خود، به خدمات فناوری اطلاعات وابسته هستند. آن ها حجم فراوانی از داده ها را جمع آوری می کنند؛ اطلاعاتی که هر روز رو به افزایش است. این داده ها نه تنها در کارهای روزمره سازمانی مورد استفاده قرار می گیرند، بلکه برای تجزیه و تحلیل رفتار مشتریان و افزایش فروش نیز ارزیابی می شوند. با توجه به تقاضای روزافزون تجاری و پیچیدگی های IT، طراحی مطلوب مراکز داده که قادر به ارائه سطوح مختلفی از عملکرد، توسعه پذیری، بهره وری و سرعت مناسب باشد، یک چالش بزرگ محسوب می گردد.

  سیستم ذخیره سازی که روزی به عنوان یک فرایند ثابت فناوری اطلاعات در نظر گرفته می شد، امروزه نقش مهمی در کسب موفقیت مشاغل ایفا می کند. زیرساخت مناسب ذخیره سازی، قادر به ارائه ی ترکیبی بهینه و مطلوب از عملکرد، بهره وری، هزینه و performance مبتنی بر فضای ابری می باشد. در پاسخ به این پرسش که بهترین توصیف برای نقش تکنولوژی ذخیره سازی داده ها در سازمان ها چیست، 53 درصد از پاسخ دهندگان با استراتژیک بودن سیستم ذخیره سازی موافق بودند و بر این عقیده بودند که استوریج موثر برای فرایند تجاری و اپلیکیشن های اصلی، بسیار مهم و ضروری است.

   

  نمودار یک: سیستم ذخیره سازی، نقش استراتژیک دارد

  کدام یک از موارد زیر، بهترین توصیف را برای نقش تکنولوژی ذخیره سازی داده در سازمان بیان می کند؟  (نظرسنجی بین 356 نفر از افراد متخصص  IT انجام شده است)

   

  سیستم ذخیره سازی، نقش استراتژیک دارد

   

  و اما راهکار چیست؟ 👈🏽سیستم ذخیره سازی DellEMC Unity XT

  کمپانی DellEMC  درایوهای استوریج unity xt پرفروش خود را بازنگری کرده و در طراحی جدید آن ها، علاوه بر ارتقا سیستم کنترلر، ساختار سخت افزاری نوینی را اضافه کرده است. به این ترتیب، عملکرد و بهره وری بالاتری ارائه می دهند. خانواده ی جدید استوریج Unity XT ویژگیِ all-flash یا hybrid، نرم افزار all-inclusive و عملکرد ساده را از نسل قبلی خود گرفته و اما ساختار و معماری جدید و همچنین عملکرد کامل multi-cloud به آن اضافه شده است.

  تمامی مدل های Unity XT از پردازنده های ذخیره سازی active/active dual برخوردار هستند اما در مورد برخی از مدل های کوچک آن، باید CPU، حافظه و درایوِ آن ارتقا پیدا کند. تنظیمات و پیکربندی ها برای مدل های all-flash(380F,480F,680F & 880F) و یا برای مدل های hybrid (380, 480, 680 &880) وجود دارد. مدل های 380/380F تراشه ی Broadwell و طراحی تک سوکت خود را حفظ کرده اند تا هزینه مناسب و عملکرد بهینه ای را ارائه دهند و اما ویژگی deduplication پیشرفته به آن ها اضافه شده است. مدل های 480/480F، 680/680F و 880/880F به CPU های dual-socket Intel Skylake و همچنین به NVMe مجهز شده اند. همه مدل ها از ویژگی asynchronous replication (رپلیکیشن غیر همزمان) برای فایل داده ها و همچنین گزینه ای برای اتصال فیبر نوری 25GbE برخوردار هستند. در ضمن، مدل های hybrid جدید، دارای درایوهای SAS  12TB می باشند.

   

  یک مزیت در مورد Unity XT ها این است که سهولتِ استفاده از محصولات و مدیریت ساده ی نسل قبل را حفظ کرده اند. پیش از این نیز ESG، توانایی Unityها در نصب و پیکربندی کامل به صورت سریع و ساده در مدت 25 دقیقه و با استفاده از رابط گرافیگیِ ساده و قدرتمندِ Unisphere و همچنین طیف گسترده ای از نرم افزارهای موجود را تایید کرده است.

   

   

  UNITYXT 

  خانواده DellEMC Unity XT

   

  پیکربندی استوریج های DellEMC Unity XT
  مدل استوریج هسته CPU حافظه  RAM مجموع حافظه cache مجموع ظرفیت

  (بدون در نظر گرفتن Raid)

  380/380F

  12*1.7GHz

  Broadwell

  128GB حداکثر 928GB 2.4PB
  480/480F

  32*1.8GHz

  Skylake

  192GB حداکثر1.39TB 4.0PB
  680/680F

  48*2.1GHz

  Skylake

  348GB حداکثر 3.58TB 8.0PB
  880/880F

  64*2.1GHz

  Skylake

  768GB حداکثر 6.76TB 16.0PB

   

  ویژگی های جدید سخت افزاری که در نسل جدید (Unity XT) اضافه شده:

  ✅ حافظه بیشتر

  ✅درایوهای بیشتر

  ✅ dual-socket Intel Skylake CPU

  ✅ اتصال 25GbE iSCSI

  NVMe

   

  ویژگی هایی که از نسل قبل (Unity) حفظ شده:

  ✅امکان استفاده سریع

  ✅نرم افزار All-inclusive

  ✅ویژگی data reduction

  ✅امکان استفاده از چندین فضای ابری مختلف با هم

   

  مشخصات استوریج های Dell EMC Unity XT

  ✅عملکرد بهتر و سرعت بالاتر در مقایسه با نسل قبل

  ✅قدرت بیشتر با بهره گیری از مزایای dual-socket Intel Skylake CPU، dual active/active controller، 25GbE، حافظه ی بیشتر و تعداد بیشتر هسته های پردازنده و درایوها

  ✅ ارائه ی بهره وری بالاتر با استفاده از ویژگی data reduction در مقیاس 5:1 و همچنین  ویژگی inline data reduction در مقیاس 3:1  در مدل های all-flash. این استوریج های emc دارای انکلوژرهایی هستند که تراکم بالاتری دارند و شامل ماژول 25 درایو 2U و 80 درایو 3U می شوند. چنین ویژگی هایی با افزایش فضای ذخیره سازی به میزان 85% باعث می شوند درایوهای ذخیره سازی، میزان بسیار زیادی اطلاعات را در یک دستگاه کوچک جای دهند.

  ✅انواع دیتا مانند file، block و NMware VVOL را می توان بر روی همان درایوهای با تراکم بالا ذخیره کرد و در هزینه ها صرفه جویی نمود.

  ✅نصب و راه اندازی ساده با کمک رابط گرافیگی Unishpere

  ✅ حافظه ی NVMe با هشت اسلاتِ درایو از SAS SSD پشتیبانی می کند و در آینده نیز با کمک به روز رسانی نرم افزار بدون قطعی سرویس (non-disruptive)، می توان درایوهای NVMe را فعال کرد.

  ✅نرم افزار all-inclusive شامل نظارت بر استوریج CloudIQ، dynamic pools، مدیریت، رمزنگاری، snapshot، رپلیکیشنِ همزمان و غیر همزمان،  tiering و بسیاری موارد دیگر می شود.

  ✅ نرم افزارهای اختیاری نیز شامل AppSync Advanced، Data Protection Suite، RecoverPoint Advanced، PowerPath و VPLEX می شوند.

   

  خدمات مبتنی بر فضای ابری در استوریج های Unity XT

  امروزه پشتیبانی از تمام قابلیت های فضای ابری که مورد نیاز سازمان ها است، از اهمیت خاصی برخوردار شده است. سیستم های ذخیره سازی Unity XT علاوه بر ارائه تجزیه و تحلیل های مربوطه از طریق CloudIQ، شامل موارد زیر نیز می گردد:

   

  خدمات ذخیره سازی ابری Dell EMC: ذخیره سازهای Unity XT به فضای ابری عمومی متصل شده و سپس به عنوان سرویس مورد استفاده قرار می گیرند. به این ترتیب ضمن حفظ کنترل داده ها، مزایای اقتصادی نیز به همراه خواهد داشت.

  Dell EMC Unity Cloud Edition: unityهای مبتنی بر نرم افزار برای استفاده از فضای ابری مجازی بر روی AWS، به خصوص برای VDI، test/dev و replication service کاربردی هستند.

  ✅:Dell EMC Cloud Tiering Appliance طبقه بندی اتوماتیک فایل ها و بلوک های داده به صورت ذخیره شده در چندین فضای ابری عمومی

  VMware Cloud Foundation (VCF) Validation: ذخیره سازهای unity XT اولین حافظه های معتبر اکسترنال هستند که به سادگی می توان ذخیره سازی برای VCF را بر روی آن ها انجام داد.

   

  در ضمن، Dell EMC طیف گسترده ای از خدمات و پشتیبانی را به همراه برنامه های ویژه برای مشتریان خود در جهت ارائه امنیت بالاتر ارائه می دهد.

   

  آزمایش انجام شده توسط ESG

  ESG با هدف ممیزی Dell EMC آزمایشاتی انجام داده است. این آزمایشات به منظور مقایسه عملکرد بین Unity های نسل قبل و Unity XT های ارتقا یافته طراحی شده است. در ضمن میزان deduplication نیز مورد ارزیابی قرار گرفته است.

  FIGURE3 TESTBED

   

  این آزمایش بین دو ذخیره ساز all-flash انجام شده که یکی از آن ها  مدل 450F است و دیگری XT480F. هر دو آن ها با 25 SSD پیکربندی شده اند. استوریج  480Fتوسط اترنت 25Gb به دو سرور Dell R740 متصل شده است. هر یک از سرورها 12 VM را اجرا می کنند (در مجموع 24 VM). مدل 450F نیز با سرعت 10Gb به شش سرور Dell R610 که هر یک 4VM را اجرا می کند متصل است. (در مجموع 24 VM).

  هر کدام از استوریج های unity xt  فوق شامل 24 عدد 1 TB LUN  می باشند که با compression  و advanced deduplication پیکربندی شده اند. در این آزمایش از داده هایی که قابلیت فشرده سازی (compressible)  و قابلیت حذف سوابق تکراری (deduplicate-able) را دارند، برای هر دو مدل استوریج unity xt استفاده شده است. هر دو استوریج، 50 درصد ظرفیت خود را به write کردن بلوک های حجیمی از داده های متوالی اختصاص دادند تا یک محیط معمولی را شبیه سازی کنند. برای ایجاد داده های ورودی و خروجی به صورت تصادفی از نرم افزارVDbench استفاده شد و داده هایی با ظرفیت 8KB و 32 KB ایجاد شد، به طوری که میزان نوشتن و خواندن آن ها به ترتیب زیر بود:

  FIGURE4

  نمودار بالا بهبود عملکرد را برای workload های تصادفی بلوک داده ها نشان می دهد. استوریج Unity 480F، شانزده درصد IOPS بیشتر برای محیط های صد در صد write، سی و چهار درصد IOPS بیشتر برای محیط هایی که نسبت خواندن به نوشتن آن ها 2:1 بود و همچنین 68%  IOPS بیشتر برای محیط های کاری 100 درصد read ارائه کرد. تمام موارد ذکر شده، بدون تاخیر زمانی و با سرعت مناسب انجام شد. به طور کلی Workload های صد در صد write و صد در صد read از مزایای حافظه پنهان (cache) بهره نمی برند، بنابراین برای چگونگی مدیریت استوریجِ back-end، معیارهای مناسبی به حساب می آیند. محیطی که نسبت خواندن به نوشتن در آن 2:1 است، اپلیکیشن های واقعی تری مانند ایمیل، OLTP و تجارت الکترونیکی را شبیه سازی می کند. بهبودی که در عملکرد رخ داده، نشان می دهد منابع اضافه شده به Unity XT می تواند تفاوت قابل توجهی ایجاد کند.

  آزمایشی که بر روی workload 32 کیلوبایت انجام شد نیز به ترتیب زیر، نشان دهنده ی بهبود عملکرد است:

  FIGURE5

  این بلوک های داده، بیشتر مربوط به workloadهای تلفیقی هستند؛ مانند سرورهای مجازی و VDI.

   

  در ضمن میزانِ data reduction برای هر دو استوریج با استفاده از رابط گرافیکی Unisphere مورد بررسی قرار گرفت. همان طور که نمودار 6 نشان می دهد، میزان data reduction استوریج 450F به نسبت 2.27:1 است؛ در حالی که Unity XT 480F نسبت data reduction را 3.06:1 نشان می دهد؛ به عبارتی پیشرفت 34 درصدی داشته است.

  در حقیقت استوریج های Unity XT، در مقایسه با نسل قبلی خود، دارای قدرت پردازش بالاتر و حافظه ی بیشتری می باشند. بنابراین، این امکان به آن ها داده می شود که حجم بیشتری از داده ها را deduplicate کنند.

   

  نمودار 6. استوریج های Unity XT، قابلیت Data Reduction را بهبود می بخشند.

  FIGURE6

  امروزه دیتاسنترها باید بتوانند از اپلیکیشن های فیزیکی و مجازی مختلف با نیازهای متنوع عملکرد و بهره وری پشتیبانی کنند. برای رسیدن به این هدف باید رابطه منطقی بین میزان بهره وری و عملکرد برقرار کرد. لازم به ذکر است استوریج های Unity XT با بهره گیری از مزایای قدرت پردازنده، حافظه و منابع بیشتر، به این ویژگی مهم دست یافته و عملکرد و بهره وری بیشتری ارائه می دهد.

   

  نتیجه گیری

  امروزه اطلاعات، نقش بسیار پررنگی در مشاغل ایفا می کنند و سیستم ذخیره سازی داده ها، به عنوان یک فرایند استراتژیک در نظر گرفته می شوند. دیتاسنترها، باید دسترسی ساده، سریع و موثر به داده ها را از همه ی مکان ها در اختیار کاربران قرار دهند. در غیر این صورت، عملکرد مشاغل مختل می شوند.

  پیش از این هم Dell EMC در زمینه محصولات سری Unity های all-flash و hybrid موفق بوده است. سری جدید محصولات این کمپانی تحت عنوان Unity XT بر performance و data reduction  تمرکز دارد. برای دستیابی به این هدف، با یک ساختار جدید سخت افزاری، طراحی مجدد نموده است. Dell EMC با افزودن CPU، حافظه و ظرفیت درایو، امکان دسترسی سریع تری به داده ها را فراهم کرده و همچنین قابلیت غنی تری از data reduction را ارائه می دهد. از طرفی Unity XT ها را مجهز به NVMe نموده است. یکی دیگر از مواردی که در این آزمایش مشخص شد این است که Unity XT 480F حداکثر 68% IOPS بیشتری در مقایسه با Unity 450F ارائه می دهد. در ضمن قابلیت data  reduction نیز در مقایسه با نسل قبلی، 34% بهبود داشته است.

   

  کمپانی DellEMC با توجه به شناخت نیازهای سازمان ها، اقدام به طراحی مجدد استوریج های unity xt خود نموده و برخی از ویژگی های پرطرفدار سری Unity را حفظ کرده  و به سری Unity XT انتقال داده است؛ مانند: امکان استفاده ی سریع، مدیریت ساده و نرم افزار all-inclusive برای pooling، tiering، امنیت، محافظت از داده ها، تجزیه و تحلیل استوریج مبتنی بر فضای ابری و بسیاری موارد دیگر.

   

  در ضمن یکی از ویژگی های مهمی که در سری جدید استوریج های emc وجود دارد، طیف گسترده ای از قابلیت های فضای ابری می باشد؛ مانند tiering مبتنی بر فضای ابری، یکپارچه سازی با فضای ابری عمومی، Unity XT  مبتنی بر نرم افزار برای VMware Cloud در محیط AWS و همچنین یکپارچه سازی با VMware Cloud Foundation.

  در ضمن استوریج های Unity XT شامل هشت اسلاتِ درایو می باشند که در حال حاضر از SSD های SAS پشتیبانی می کنند و همچنین می توانند در سری محصولات آینده، با NVMe نیز سازگار باشند.

  استوریج های سری Dell EMC Unity تاکنون کاملا موفق بوده اند و سهم بزرگی از بازار و درآمد را داشته اند. سازمان های متوسط هم همان نیازِ سازمان های بزرگ به سرعت را دارند و ارتقا سیستم سخت افزاری در استوریج های unity xt جدید، منجر به عملکرد بالاتر و بهره وری بیشتر شده است. ESG بعد از انجام آزمایشات به سازمان هایی که نیاز به استفاده ی سریع، سرعت مناسب، بهره وری و عملکرد مطلوب نرم افزار دارند، استوریج های Dell EMC Unity XT را پیشنهاد می دهد.

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *