نظرات اخیر

  استفاده از هوش مصنوعی و تشخیص چهره در محیط‌های کاری

  استفاده از هوش مصنوعی و سیستم‌های تشخیص چهره در محیط‌های کاری

  اگر از افرادی که هوش مصنوعی را با فیلم‌های دهه 80 میلادی دنبال می‌کنند بپرسید که آینده این تکنولوژی به چه صورت خواهد بود؛ به احتمال زیاد آن را به شکل کامپیوترهای بااحساس و درکی می‌بینند که در نهایت سعی می‌کنند دنیا را تصاحب کنند. چنین دیدگاهی با تماشای فیلم‌هایی مثل WarGames ایجاد شده که در آن یک ابرکامپیوتر نظامی بشریت را تهدید می‌کند. اگر شبکه‌ای مثل اسکای نت به مرحله خودآگاهی برسد، آیا مثل چیزی که در فیلم ترمیناتور دیدیم، سایبورگ‌ها دنیا را تصاحب می‌کنند؟

  زندگی در دنیای هوش مصنوعی امروزی

  قطعاً اینها یکسری داستان تخیلی هستند که فیلم‌ها بر اساس آنها تولید می‌شوند اما در واقعیت مدتیست که ما در دنیای هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی زندگی می‌کنیم بدون اینکه این سیستم‌ها دنیا را تصاحب کنند. کافیست نگاهی به پیشنهادهایی که در نت فلیکس یا فیسبوک متناسب با سلیقه کاربر مطرح می‌شود داشته باشید. هیچ وقت به اندازه حالا فرصتی برای کمک گرفتن از هوش مصنوعی جهت انجام کارها از منزل (جایی که به استفاده از هوش مصنوعی در آن خو گرفتیم)، اداره (محیطی که حالا هوشمندتر شدن آن یک امر ضروری است) و مسیر بین این دو فراهم نشده است. زندگی در سال 2020 اطلاعات ما را درباره هوش مصنوعی بیشتر افزایش داده تا تماشای فیلم‌های دهه 80 میلادی. اما این هوش در محیط کار به چه صورت است؟

  هوش تعبیه شده با عملکردی بی وقفه

  هوش تعبیه شده در سیستم‌های مختلف باید بی وقفه باشد و اصلاً نباید طوری باشد که کاربران نیاز به فکر کردن درباره آن داشته باشند چون در غیر این صورت این فناوری بیشتر یک بار بر دوش آنهاست تا کمکی برای آنها. با توجه به اینکه در حال حاضر بیشتر مردم از خانه کار می‌کنند و وقتی دوباره به محیط اداره برگردیم، 98 درصد از میتینگ‌های آینده شامل شرکت کننده‌هایی از راه دور خواهند بود، بحث برچسب نام (name label) اهمیت زیادی دارد. همچنین امکاناتی مثل هشدار درباره پر شدن ظرفیت اتاق و راهنمایی درباره موجود بودن اتاق برای زمانی که دوباره به محیط اداره برگردیم. همه این موارد با کمک هوش مصنوعی تعبیه شده در انواع وسایل میسر شده‌اند که امکاناتی مثل قابلیت تشخیص چهره، شمارش تعداد افراد و قابلیت رزرو اتاق جدید را فراهم می‌کنند.

  هوش مصنوعی سیسکو به راحتی، امنیت و پربار شدن بیشتر زندگی کمک می‌کند

  در حالیکه ما هوش مصنوعی را مدت‌ها پیش در وسایل مختلف تعبیه کردیم، دنیا و شرایط زندگی همواره در حال تغییر است. یکی از این تغییرات، الزام به استفاده از ماسک در محیط‌های بیرونی است. سیستم Cisco Webex Rooms مجهز به قابلیت شناسایی خاصی است که بر اساس یک فرایند یادگیری ماشینی بسیار قدرتمندی طراحی شده است. بنابراین این مدل قادر است با انواع حالت‌ها و پوشش‌های چهره از عینک آفتابی گرفته تا کلاه ایمنی و ماسک تطبیق پیدا کند. همچنین این سیستم قادر است حتی وقتی اشخاص پشتشان به دوربین باشد آنها را شناسایی کند. بنابراین برای تطبیق این مدل با شرایط مختلف نیاز به تلاش زیادی وجود ندارد.

  وقتی این پلتفرم شما را شناسایی کند، می‌توانید ماسک بزنید و برچسب نام شما همچنان که در اتاق جابجا می‌شوید، با شما حرکت می‌کند. بعلاوه، این سیستم قادر است تعداد افراد موجود در یک فضا را چه برچسب نام داشته باشند و چه نداشته باشند شمارش کند و همواره می‌تواند هشدارهای لازم درباره ظرفیت فضا و راهنمایی برای وضعیت اتاق‌ها را در اختیار شما قرار دهد. چه ماسک داشته باشید و چه نداشته باشید، سیسکو همواره شما را در نظر می‌گیرد.

  سیستم‌هایی مثل ابرکامپیوترهای WarGames یا اسکای‌نت در ترمیناتور امکان حفاظت از حریم خصوصی، جلب رضایت کاربران و حفاظت از داده‌های خصوصی را نداشتند اما سیستم تشخیص چهره وبکس سیسکو این قابلیت‌ها را دارد و از قانون GDPR اتحادیه اروپا پیروی می‌کند. این یعنی بر خلاف هوش مصنوعی فیلم‌ها، هوش مصنوعی سیسکو هرگز دنیا را تصاحب نخواهد کرد! این سیستم برای افزایش راحتی، امنیت و بهره وری زندگی و کار کاربران طراحی شده است.

  محیط کار ترکیبی و پر کردن خلأ موجود با کمک هوش مصنوعی

  ترکیبی شدن محیط کار (یعنی ترکیب نیروهای دور کار و نیروهای درون سازمانی) نباید منجر به ایجاد یک تجربه گسسته شود. اگر قرار باشد نحوه کار و شرایط کار کردن به صورت کامل تغییر کنند، بهره وری و آرامش خاطر کمتر می‌شود اما ایجاد یک تجربه منسجم – که با تغییر شرایط دنیا رشد و تکامل پیدا می‌کند – به مردم امکان می‌دهد کارشان را به بهترین شکل ممکن انجام دهند و این یعنی پیشرفت با ایجاد پیوندهای انسانی و شکوفایی توانایی‌های اصلی ما. فناوری باید این فرهنگ را تقویت کرده و رفاه ما را افزایش دهد. به باور ما محصولی که ما امروز در سیسکو ساختیم به پر کردن خلأ موجود در دنیای جدید ما کمک می‌کند. و بدون شک اگر از ما بپرسید که آیا سیستم Webex Rooms قدرتمندترین مکانیزم شمارش افراد است؟ پاسخ ما مثبت است.

  مطالب مرتبط