نظرات اخیر

  آموزش نظارت بر محصولات کیونپ از طریق نرم افزار مانیتورینگ PRTG

  در عین حال که لازم است که یک پیکربندی یا زیرساخت RAID خوب داشته باشیم، ما نباید فراموش کنیم که بر وضعیت کیونپ نظارت کنیم. یعنی وضعیت همه دیسک ها، درجه حرارت، S.M.A.R.T ( یکی از قابلیت های اختصاصی در دستگاه کیونپ) و غیره و را با استفاده از PRTG سریعتر به دست آوریم.

  در پایان این پست، شما می توانید یک نقشه PRTG مانند این را داشته باشید که در ده دقیقه ساخته شده است:

  آموزش نظارت بر محصولات کیونپ

   

  چگونه یک SNMP روی کیونپ NAS را پیکربندی کنیم؟

   

  اولین چیزی که به آن فکر می کنید این است که شما مایل به استفاده از SNMP v1/v2 هستید یا SNMP v3 را انتخاب می کنید؟ در این مورد خاص، SNMP v1/v2 را برای کاهش پیچیدگی انتخاب کرده ایم.

  پس از وارد شدن به کیونپ، می توانید به Control Panel- Network & File Services بروید و بر روی بخش SNMP کلیک کنید.

  آموزش نظارت بر محصولات کیونپ

  در حال حاضر، در این بخش می توانید سرویس پورت TCP برای سرویس SNMP را انتخاب کنید، همچنین در صورتی که می خواهید Trap SNMP را پیکربندی کنید، نسخه SNMP و SNMP Community را انتخاب کنید. تمام این فیلدها متغیرهایی برای تغییر محیط شما هستند.

  آموزش نظارت بر محصولات کیونپ

  همچنین شما می توانید MIB را دانلود و در PRTG وارد کنید، نیازی نیست که PRTG همراه با یک سنسور ساخته شده کیونپ برای استفاده آماده باشد.

   

  چگونه یک دستگاه جدید کیونپ در PRTG را ایجاد و پیکربندی کنیم؟

  هنگامی که پیکربندی کیونپ را به پایان رسانده ایم، اکنون می توانیم در PRTG وارد شویم. سپس روی دکمه Add Device کلیک کنید تا کیونپ شما اضافه شود:

  آموزش نظارت بر محصولات کیونپ

  فیلد ها را با نام ، IP یا FQDN پر کنید و یک آیکون برای این دستگاه جدید انتخاب کنید، روی Continue کلیک کنید و ادامه دهید:

  آموزش نظارت بر محصولات کیونپ

  در بخش مجوزهای SNMP Devices، شما می توانید پیکربندی SNMP را که در QNAP گزیده اید، انتخاب کنید، که می تواند SNMP v1 / v2 یا حتی v3، پورت TCP و غیره باشد.

  آموزش نظارت بر محصولات کیونپ

   

  چه چیزی از یک کیونپ NAS را مانیتور کنیم؟

  یکی از ابزارهای مورد علاقه من در QNAP، سیستم نظارت آنها در کنترل پنل است. هنگامی که شما داخل یک QNAP log-in می شوید، می توانید در سمت راست یک نماد مانیتور پیدا کنید، هنگامی که باز می شود، می توانید تمام اطلاعات بعدی را مشاهده کنید:

  • Disk S.M.A.R.T – این موردکاملا مهم است، در صورتی که یک دیسک نزدیک به شکست باشد، معمولا با ارسال خطا در M.A.R.T شروع می شود، و پس از چند بار دیسک غیر قابل استفاده است و شروع به خراب کردن داد ها می کند.
  • Disks temperature – این یک جنبه واقعا مهم از نقطه نظر نظارت است. دیسک ها معمولا در دمای بین 37 تا 46 درجه سلسیوس کار می کنند. اگر دیسک های ما در معرض گرما قرار بگیرند و دمای آن به دمای بالایی برسد امکان این وجود دارد که زود تر خراب شوند.
  • Used space on the volumes – این یک جنبه ضروری است که ما می خواهیم روی یک NAS نظارت داشته باشیم.
  • CPU and RAM usage – همانگونه که پردازنده و RAM به حد استفاده بالایی می رسند، تمام سرویس های موجود در NAS بسیار کند شروع به کار می کنند که باعث می شود این VM ها به درستی اجرا نشوند و عملکرد خوبی نداشته باشند.
  • Network usage – این واقعا بحرانی نیست، اما همیشه خوب است بدانید که آیا برخی از پورت های شبکه دارای یک استفاده غیر معمول هستند، مخصوصا برای کسانی که از iSCSI یا NFS با VMware استفاده می کنند.

  آموزش نظارت بر محصولات کیونپ

  در PRTG ما به اندازه کافی خوش شانس هستیم، تا برخی سنسورهای QNAP از قبل تنظیم شده وجود داشته باشند، اگر ما از جستجو و معرفی QNAP استفاده کنیم، ما سه سنسور مختلف را پیدا خواهیم کرد:

  آموزش نظارت بر محصولات کیونپ

  با یکی از سیستم های کیونپ که به آن QNAP System Health میگوییم شروع می کنیم، که به ما اطلاعات مفیدی در مورد دستگاه می دهد، که سنسور آن به ما اطلاعات اساسی مانند نام و یا دمای سلسیوس و یا فارنهایت را ارائه می دهد.

  آموزش نظارت بر محصولات کیونپ

  نتایج حاصل از وجود این سنسور این است که ما می توانیم مقدار RAM و CPU مصرفی، دما، تعداد زمان های Downtime که داشته ایم ، وضعیت فن و غیره را ببینیم.

  آموزش نظارت بر محصولات کیونپ

  QNAP Physical Disk، این سنسور به ما اجازه می دهد اسلات های فیزیکی HDD یا SSD که ما می خواهیم آن ها را در کیونپ مانیتور کنیم را انتخاب کرده، همچنین یکی از موارد سلسیوس و یا فارنهایت را انتخاب کنید:

  آموزش نظارت بر محصولات کیونپ

  نتایج دقیقا همان چیزی است که ما می خواستیم، ما می توانیم وضعیت هر دیسک، دما و وضعیت بحرانی S.M.A.R.T را ببینیم:

  آموزش نظارت بر محصولات کیونپ

  QNAP Logical Disk : این سنسور به ما اجازه می دهد تا هرکدام از Logical Disk هایی را که می خواهیم مانیتور کرده و حجم آن ها را ببینیم:

  آموزش نظارت بر محصولات کیونپ

  نتیجه چیزی شبیه به تصویر بعدی بود، جایی که می توانیم وضعیت حجم را ببینیم. در مورد من تقریبا همه حجم ها پر و قرمز نشان داده شده است:

  آموزش نظارت بر محصولات کیونپ

   

  فوق العاده: نظارت بیش از سنسور های کیونپ

  اگر بخواهیم فراتر از سنسورهای کیونپ از پیش تنظیم شده برویم،PRTG به ما یک دسته دیگر از حسکرهای مبتنی بر لینوکس ارائه می دهد، همانطور که کیونپ بر پایه سیستم عامل لینوکس است.

  شروع به نظارت بر استفاده از اترنت با استفاده از SNMP می کنیم، بنابراین می توانیم پورت های شبکه QNAP را نظارت کنیم، SNMP را بررسی کنیم و SNMP Traffic Sensor را انتخاب کنیم:

   

  آموزش نظارت بر محصولات کیونپ

  پس از انتخاب، قادر خواهیم بود که پورت اترنت را به صورت جداگانه مشخص کنیم. در مورد این مراحل فقط eth0 و eth2 را داریم، بعد از کلیک بر روی ادامه کلیک کنید.

  آموزش نظارت بر محصولات کیونپ

  بعد از چند دقیقه نظارت نتیجه می تواند به این صورت باشد. در اینجا می توانید پهنای باند این ارتباط در طول این دوره را ببینید که واقعا مفید است:

  آموزش نظارت بر محصولات کیونپ

  ما همچنین می توانیم حسگرهایی به نام SNMP Disk Free را برای نظارت بر پوشه های اشتراکی مان، مخصوصا برای محیط های مجازی استفاده کنیم:

  آموزش نظارت بر محصولات کیونپ

   

  سنسورهای ما همه پوشه های مشترک را نشان می دهند و ما می توانیم مواردی را که می خواهیم نظارت کنیم را انتخاب کنیم:

  آموزش نظارت بر محصولات کیونپ

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *