نظرات اخیر

  تکنولوژی Quality Of Service

  تعریف Quality Of Service

  با استفاده از تکنولوژی Quality Of Service که به اختصار به آن QoS گفته می شود، می توان جنبه های مختلف ترافیک شبکه را تنظیم نمود، از جمله تکنیک های priority-based queuing و traffic policing.

  QOS یک ابزار مفید و پرکاربرد برای بهینه سازی عملکرد اپلیکیشن های مختلف شبکه و مقابله با چالش های آن می باشد؛ چالش هایی مانند پهنای باند محدود، کند بودن برخی از ترافیک ها، عدم دریافت پکت های دیتا به نوبت و بر اساس ترتیب ارسال. اهمیت QoS را به ویژه می توان در مورد فایل های حساس و حجیم مانند (voice) و ویدئو درک کرد، زیرا پهنای باند زیادی مصرف می کنند و تاخیر زمانی، تاثیر منفی زیادی روی آن ها دارد. با استفاده از تکنیک های زیر می توان Qos را بر روی دستگاه های فورتی گیت اعمال کرد:

   

  تکنیک توضیحات
  Traffic Policing

   یکی از روش های کنترل ترافیک  است که در صورت افزایش ترافیک بیش از حد تعریف شده، سایر پکت های دیتا توسط فورتی گیت مسدود می شوند.

  لازم به ذکر است انجام  traffic policing بیش از حد، نه تنها باعث بهبود عملکرد شبکه نشده، بلکه باعث افت آن نیز می گردد.

  Traffic shaping

  به آن packet shaping نیز گفته می شود یک تکنیک برای مدیریت و محدود کردن پهنای باند برای اپلیکیشن های غیر ضروری و پرمصرف است.

  در حقیقت با کنترل میزان جریان ترافیک توسط فورتی گیت، عملکرد شبکه و سرعت آن بهبود می یابد.

  فورتی گیت تضمین می کند که ترافیک فراتر از پهنای باند تتظیم شده، نخواهد شد  و اگر چنین اتفاقی بیفتد، مشمول traffic policing می گردد.

  Queuing فورتی گیت، تمام پکت های دیتا را به ترتیب اولویت ارسال می کند، بنابراین ابتدا ترافیکی که در اولویت بالاتری قرار گرفته ارسال می شود.

   

  نکته مهم

  قبل از انجام تنظیمات QoS لازم است بدانید فورتی گیت چه زمانی از تکنیک های مذکور در فرایند کلی پردازش ترافیک استفاده می کند. پس از این که فورتی گیت، پکت های دیتا را پذیرش کرد، اقدام به طبقه بندی ترافیک نموده و گاهی تکنیک traffic policing را در بخش های مورد نظر اعمال می کند. در ضمن سایر تکنیک های QoS مانند prioritization و traffic shaping را نیز بر اساس نیاز اجرا می کند. لازم به ذکر است تکنیک traffic shaping شامل traffic policing و همچنین priority queues می گردد.

  نکته: گزینه traffic shaping را می توان از بخش System>feature visibility در بخش additional feature section فعال نمود. (ممکن است در ورژن های مختلف متفاوت باشد)

  مطالب مرتبط