نظرات اخیر

  آشنایی با اکسس پوینت های سیسکو

  آشنایی با اکسس پوینت های سیسکو

  شرکت نام آشنای سیسکو که درواقع بزرگترین شرکت تولید کننده سخت افزار شبکه است، در زمینه شبکه های بیسیم (Wireless) نیز محصولات بسیار قدرتمند و مقرون به صرفه ای را تولید میکند که در این جا میخواهیم تعدادی از مدل های قدیمی تر اکسس پوینت هایش را بررسی کنیم. این مدل ها به علت دست دوم بودن، به طور معمول قیمت بسیار پایین تری نسبت به مدل های هم رده خود از دیگر برند ها دارند در صورتی که از لحاظ کیفیت و سرعت نیز برتر میباشد.

  اکسس پوینت های سیسکو در دو حالت میتوانند عمل کنند، یکی در حالتی که توسط یک کنترلر مرکزی تنظیم شوند که برای پروژه هایی که هدف ایجاد چتر وای فای یا فراهم سازی وای فای عمومی است بسیار کارآمد است.

  در این حالت میتوان تمامی اکسس پوینت های داخل شبکه را به صورت همزمان تنظیم کرد و یا یک کاربر را بر روی کل شبکه محدود کرد و حتی به طور همزمان فریمور تمامی دستگاه ها را آپدیت کرد. اما به دلیل هزینه ی کنترلر در صورتی که تعداد اکسس پوینت های مورد استفاده کم باشد ، بهتر است از حالت دوم استفاده شود که در این حالت اکسس پوینت ها به صورت Standalone و با اتصال به رابط تحت وب قابل تنظیم میباشند.

  در مبحث آشنایی با اکسس پوینت های سیسکو می توان به این مورد اشاره داشت که تمامی مدل های اکسس پوینت های سیسکو میتوانند در هر دو حالت عمل کنند که بدون نیاز به تغییر سخت افزاری و تنها با نصب فریمور مورد نظر قابل دسترس است.

  آشنایی با اکسس پوینت های سیسکو

  مقایسه اکسس پوینت های سری 2600 ، 3600 و 3500

  اکسس پوینت های سیسکو سری 2600 سیسکو از استاندارد 802.11n استفاده کرده و دارای فناوری MIMO (Multiple Input Multiple Output) می باشند.

  اکسس پوینت AIR-CAP2602I-A-K9 مبتنی بر استانداردهای مدرن Wireless تولید شده و از تکنولوژی های Cisco Clean Air ،Client Link 2.0 و فناوری Video Stream به منظور افزایش سرعت و پایداری در نقل و انتقال دیتا پشتیبانی می نماید. این سری در دو باند 2.4گیگاهرتز و 5گیگاهرتز عمل میکند که میتواند تا 450 Mbps سرعت را تامین کند. کنترلر هایی که این سری را پشتیبانی میکنند:

  • کنترلر های سری 2500
  • کنترلر های سری 5500
  • کنترلر های سری Flex 7500
  • WLCM روی SRE برای روتر های خدمات یکپارچه نسل 2 (ISR G2)
  • Cisco Wireless Services Module 2 (WiSM2)
   مشاهده محصولات سیسکو بنر

  AIR-CAP3502I-A-K9 در قابلیت های فوق مشابه با مدل 2602 بوده، میزان پهنای باند این دستگاه 300Mbps بوده و با توجه به دست دوم بودن موجودی بازار میتوان با قیمتی بسیار مناسب آن را تهیه نمود.

  این دستگاه دارای امنیت قوی و همچنین قابلیت نظارتی بالایی میباشد. از لحاظ ظاهری، تفاوت این دستگاه با 2602 را میتوان از روی مربع بودن LED جلوی دستگاه به سادگی تشخیص داد. این دستگاه را میتوان با unify ap از برند Ubiquiti مقایسه کرد.

  آشنایی با اکسس پوینت های سیسکو

  مدل AIR-CAP3602I-A-K9 از هر دو باند 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز به طور ترکیبی در هر آنتن پشتیبانی کرده که تا 450 Mbps سرعت را تامین می کنند و همچنین ویژگی خاص این دستگاه دارا بودن ماژول AIR-RM3000AC-A-K9 است که به این دستگاه قابلیت فرکانسی 40/80 و با استاندارد وایرلس 802/11-n.b.g.ac بخشیده است که هم باعث افزایش برد میشود و هم سرعت انتقال را تا 1.3 Gbps افزایش میدهد.

  همچنین علاوه بر کنترلر های ذکر شده در بالا، تعداد بسیار بیشتری از کنترلر ها از این دستگاه پشتیبانی میکنند:

  • کنترلر های سری 8500
  • وایرلس کنترلر 5760
  • وایرلس کنترلر مجازی سیسکو (ماشین مجازی)

  این دستگاه را میتوان با سری 2700 و 1700 و 3700 سیسکو و CAP2N میکروتیک مقایسه کرد. همچنین مدل 3602 نسبت به UNIFI-AP-AC-LR کاملا برتر می باشد.

  مطالب مرتبط