نظرات اخیر

  5 راهکار جهت بهینه سازی اپلیکیشن ها در فضای ابری

  5 راهکار جهت بهینه سازی اپلیکیشن ها در فضای ابری

  یکی از فاکتورهای اصلی جهت بهینه سازی اپلیکیشن ها که باعث می شود سازمان ها به سمت استفاده از فضای ابری بروند، سرعت و دسترسی سریع است. از دیدگاه یک متخصص DevOps  که توسعه ی سریع اپلیکیشن ها و همچنین بهبود عملکرد و امنیت آن ها برایش، اهمیت زیادی دارد، مراحل زیر ضروری است تا بتوان سیستم ها و فرایندهای کاری را مدرنیزه نمود و بر کندی سرعت فضای ابری غلبه کرد.

  • Infrastructure-as-code

  در اکثر مواقع، انجام امور به صورت دستی یا همان manual به عدم پویایی و قابل پیش بینی نبودن منجر می شود و در مقابل برای افزایش سرعت و قابلیت اطمینان، “اتوماسیون” یک المان ضروری است. فرقی نمی کند که در حال پیش بردن منابع فضای ابری برای توسعه ی یک اپلیکیشن باشید و یا استفاده از خدمات اپلیکیشن؛ در هر صورت باید به سرعتِ یک API call و یا کلیک کردن طول بکشد. لازم به ذکر است استفاده از infrastructure-as-code (IaC)، یکی از اصلی ترین المان ها در موفقیت در این زمینه است. کار کردن با Infrastructure/NetOps/SecOps به منظور دستیابی به فایل های معتبر به شما امکان می دهد زیرساخت ها و خدمات را بسیار سریع و قابل اعتماد عرضه کنید.

  استفاده از این رویکرد باعث می شود کمتر به تیم های دیگر وابسته باشید و همچنین از عدم کارکرد مناسب که در اثر درخواست های ticket-based برای زیرساخت های manual ارسال می شود، جلوگیری می کند.

   

  fortigate200f

    مشاهده فایروال فورتی گیت 

   

  • Take full advantage of your CI/CD pipeline

  Infrastructure-as-code گامی صحیح برای افزایش سرعت است، اما زمانی که با CI/CD pipeline همراه باشد، دستاوردهای ارزشمند بیشتری در بهینه سازی اپلیکیشن خواهد داشت. فراتر از قابلیتِ افزودن کد اپلیکیشن های جدید به base اصلی اپلیکیشن ها و همین طور به روزرسانی هایی که منجر به تولید خودکار می شوند، می توان خدمات بهینه سازی اپلیکیشن ها را با pipeline نیز ادغام کرد. با تعریف این سرویس ها به عنوان کد (Iac) و همین طور ذخیره سازی آن ها در یک ابزار کنترل که بتوان علاوه بر نظارت، آن ها را آپدیت و تایید کرد، ابزارهای CI/CD (مانند Ansible و GitLab) می توانند به طور خودکار این سرویس ها را از طریق یک API call عرضه کنند. به این ترتیب، به این اطمینان خواهید رسید که اپلیکیشن مورد نظر با امنیتی مناسب و سرعتی مورد تایید در دسترس خواهد بود.

  • Adopt containers… but do so securely

  توانایی باندل کردن کدهای درخواستی، libraryها و binaryها برای کل اپلیکیشن در یک پکیج که از طریق پلتفرم، به سرعت در دسترس قرار می گیرد، را می توان پایه و اساسی برای افزایش پذیرش در containerها دانست. این قابلیت ها در بهینه سازی سرعت در فضای ابری، نشانه خوبی هستند؛ آن ها می توانند قابلیت بهینه سازی اپلیکیشن ها را افزایش داده و سرعت فرایند CI/CD را افزایش دهند، ضمن اینکه ساختاری قابل مدیریت ارائه می دهند.

  نباید پرداختن به موضوع سرعت، باعث فراموشیِ امنیت و عملکرد بهینه آن ها گردد. متاسفانه زمانی که تلاش ها در جهت بهینه سازی اپلیکیشن های موجود به منظور رفع نیازهای containerها صورت می گیرد، احتمال موفقیت زیاد نخواهد بود. در مقابل توصیه می شود مجموعه ی پویا تری از خدمات شناسایی شود  تا بتوان به طور کامل، containerها را پشتیبانی نمود.

  •  Knowledge Visibility is power

  “راه اندازی و اجرای سریع و بهینه سازی اپلیکیشن ها” و “حفظ دسترسی کاربران به آن ها” دو مقوله متفاوت است. تهدیدات بی شماری در مرحله ایجاد یک اپلیکیشن وجود دارد، از جمله اختلال در شبکه، مشکلات پلتفرم، تهدیدات سایبری و باگ های مربوط به کد. این امر باعث می شود عیب یابی اپلیکیشن ها کاری بسیار دشوار و تقریبا غیر ممکن باشد، اما سوالی که مطرح می شود این است که بهترین راهکار به هنگام مواجهه با اختلالات و باگ های همزمان در چندین اپلیکیشن در فضاهای ابری مختلف چیست؟

  در این سناریو، “نظارت و کنترل” را می توان مقدم بر دانش مربوطه دانست؛ و به هنگام جستجوی راهکار برای رفع مشکلات اپلیکیشن ها، بسیار ارزشمند است. به طوری که می توان گفت هرچه میزان نظارت و کنترل بر روی لایه های مختلف اپلیکیشن ها بیشتر باشد، توانایی شناسایی ناهنجاری های عملکردی و دلایل بروز آن نیز افزایش خواهد یافت. به همین منظور، پیاده سازیِ یک راهکار نظارتی متمرکز که قابل اجرا از طریق ساختار فضای ابری باشد، بسیار مهم و حیاتی است.

  •  Teamwork makes the dream work

  در آخر باید گفت سرعت مورد نیاز در بهینه سازی اپلیکیشن در فضای ابری، تنها به دارا بودن فناوری ها و ابزارهای مناسب محدود نمی شود، بلکه کاربران و فرایندها نیز نقش مهمی دارند. لازم به ذکر است این وظیفه، یک کار تیمی است و مسئولیت آن بر عهده ی DevOps، SecOps و NetOps می باشد. بدیهی است ناکارامدی هر یک از اعضا بر روی کل سیستم، تاثیر منفی می گذارد.

  رفع مشکلات و اجرای یک مدل تعاملی منظم بین تیم ها، پایه و اساسی برای افزایش سرعت برنامه ریزی، عیب یابی و به اشتراک گذاری داده ها می باشد، ضمن اینکه تضمین می کند تک تک افراد با سرعتی مشابه پیش می روند. در این صورت می توان با استفاده از تخصص های متقابل، بهره وری را نیز افزایش داد.

   

  fg 200f ressis.net

    خرید Fortigate 200f

   

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *