نظرات اخیر

  رایج ترین چالش های تحولات دیجیتالی در سال 2022

  5 مورد از رایج ترین چالش های تحولات دیجیتالی

  تحولات دیجیتالی را باید یک طرح بسیار گسترده و عظیم برای بانکداری و موسسات خدمات مالی در نظر گرفت. سال هاست که پروژه های کوچک و بزرگ با هدف پرداختن به چالش های مرتبط با تحولات دیجیتالی در حال اجرا می باشند. اما متاسفانه بسیاری از آن ها نشان می دهند که این فرایند بسیار کند بوده و هر روز دشوارتر از قبل می گردد. به همین دلیل است که اکثر مدیران صنایع بانکداری و بیمه، قصد دارند سرمایه گذاری خود را بر روی اتوماسیون افزایش دهند.

  ما در این مقاله به 5 مورد از رایج ترین چالش های موسسات مالی که در مقوله ی تحولات دیجیتالی با آن ها روبرو هستند، خواهیم پرداخت.

  • تجربیات نامطلوب دیجیتالی

  تجربیات نامطلوب مشتریان مستقیما به ریزش آن ها و در نهایت به کاهش سود سازمان ختم می شود. بنابراین موسسات مالی و بانکی با توجه نکردن به تقضاهای رو به رشد مشتریان، باعث می شوند سهم بزرگی از بازار را از دست داده و میزان سودآوری آن ها به شدت کاهش یابد.

  سازمان های فین تک یا همان سازمان های فناوری مالی، با ارائه تجربیات سریع و ساده و همچنین با ارائه قابلیت های wow factor (به خدمات و محصولاتی گفته می شود که بالاتر از انتظارات مشتری بوده و توانسته رضایت کامل آن ها را کسب کند)، نقش موثری در مطلوب سازی تجربیات دارند. مطالعات اخیر McKinsey & Company در سال 2020 خاطر نشان می کند 40 درصد از رهبران صنعت مالی ایالات متحده دارای اکانت fintech هستند.

  تاکنون، هیچ عاملی مانند پاندمی COVID-19 در تقاضای تجربیات مطلوب دیجیتالی نقش نداشته است. بر اساس گزارش J.D Power، در مقایسه با قبل از آغاز پاندمی، در طول سه ماهه اول 2020، 30 درصد از افراد مورد بررسی بیشتر از اپلیکیشن های بانکی تلفن های همراه خود و 35 درصد بیشتر از بانکداری آنلاین استفاده می کردند. بر اساس گزارش Mastercard در طول سه ماهه اول 2020، 79 درصد از مصرف کنندگان جهانی و 91 درصد از آسیا اقیانوسیه اعلام کردند پرداخت های خود را به صورت contactless انجام می دادند و همچنین اکثر آن ها اعلام کردند که حتی بعد از پاندمی هم به همین روش پرداخت های خود را انجام می دهند.

  2-تهدیدات امنیتی در حال تکامل

  اکسس پوینت های دیجیتال را می توان با توجه به افزایش دسترسی مشتریان به حساب های کاربری از طریق کانال ها و دستگاه های متعدد، یک هدف اصلی برای مجرمان سایبری دانست. بر اساس گزارش F5، در سال 2021 سازمان های مالی و بیمه، رایج ترین تکنیک های حملات سایبری از جمله باج افزارها و همچنین نرخ نسبتا بالایی از حملات فیشینگ و credential stuffing را تجربه کردند. ضمن این که صنعت مالی، متحمل بیشترین میزان حملات داخلی و نقض داده ها شد و از بزرگترین چالش های تحولات دیجیتالی محسوب میشود.

  تکنیک های کاهش تهدیدات سایبری از جمله CAPTCHA و احراز هویت دو مرحله ای مبتنی بر SMS (MFA) باعث ایجاد تجربیات نامطلوب مشتریان می گردد. بدیهی است سازمان ها با نارضایتی مشتریان، در معرض کاهش درآمد و افزایش هزینه های پشتیبانی قرار می گیرند. مهاجمان نیز می توانند به راحتی این ابزارها را دور بزنند. بنابراین برای این که سازمان ها بتوانند در کنار رضایت مشتریان شان، مانع از حملات سایبری نیز شوند، می بایست استراتژی های امنیتی خاصی را اتخاذ کنند.

  3-ساختار اپلیکیشن های قدیمی

  ناکارامدی شبکه های قدیمی به طرز چشمگیری، منجر به افزایش هزینه های عملیاتی می گردد. بسیاری از سازمان ها دارای شبکه هایی هستند که در برابر خطاهای انسانی، بسیار آسیب پذیر می باشند. نگهداری و مدیریت چنین شبکه هایی، نیازمند میزان قابل توجهی زمان و منابع است. برخی از بانک ها با استفاده از APIهای باز یا همان بانکداری باز (open banking) توانسته اند تجربیات  تحولات دیجیتالی جدید و بهتری را در اختیار مشتریان خود قرار دهند، اما حجم فراوان درخواست های API، باعث ایجاد زمان تاخیر، مشکلات امنیتی و همچنین افزایش هزینه ها شده است.

  4- اپلیکیشن های پیچیده

  بسیاری از شرکت های خدمات مالی و بانکی، دارای اپلیکیشن های فراوانی می باشند که در برابر خطاهای انسانی آسیب پذیر هستند. ضمنا مدیریت آن ها نیازمند سرمایه گذاری های عملیاتی قابل توجهی می باشد. این امر علاوه بر افزایش هزینه ها، مستلزم صرف زمان و منابع فراوانی جهت نگهداری اپلیکیشن های قدیمی که روز به روز ناکارآمدتر و نا ایمن تر می گردند، می باشد. تیم توسعه دهنده ی اپلیکیشن ها، به هنگام رویارویی با ساختارهای قدیمی و فرایندهای دستیِ ناکارامد با مشکل روبرو می شوند. این اختلالات منجر به کاهش سرعت نوآوری ها شده و همچنین ارائه تجربیات پیشرفته و به روز را بسیار دشوار می سازد.

  فروش فورتی وب در رسیس

   

  5- چالش های نظارتی

  مقررات خدمات مالی و بانکی، بر روی هزینه های عملیاتی تاثیر مستقیمی دارند. برخی از این سازمان ها، 10 درصد از هزینه های عملیاتی خود را صرف عملکردهای مبتنی بر مقررات می کنند. افزایش هزینه های عملیاتی (OpEx) باعث ضعف عملکرد و کاهش کیفیت تجربیات مشتریان خواهد شد. اما سازمان های فناوری مالی در خصوص قوانین نظارتی، عملکرد متفاوتی دارند؛ در واقع همان نقطه ای است که غالبا توسط رهبران صنایع، به عنوان یک مزیت رقابتی ناعادلانه مطرح می شود. به عنوان مثال، Jamie Dimon مدیر عامل شرکت JPMC خواستار مقررات دولتی با هدف ایجاد شرایط برابر برای بانک ها، فین تک ها و سازمان های غیر بانکی شد.

  وجوه موفقیت آمیز تحولات دیجیتالی

  به طور کلی تحولات دیجیتالی، دارای دو جنبه اصلی می باشد:

  • دستیابی به نوآوری بسیار ایمن و سریع با هدف رقابت با جدیدترین ویژگی ها و قابلیت های سازمان های فین تک
  • اجرای موفقیت آمیز اپلیکیشن های ایمن از طریق اتوماسیون برای ارائه ی API و اپلیکشن از طریق محیط های مختلف

  سازمان ها باید با استفاده از یکپارچه سازی عملکرد اپلیکیشن ها، امنیت و انطباق با مقررات، بتوانند سرعت توسعه را افزایش داده تا به این ترتیب زمان downtime را به حداقل برسانند و همچنین عملکرد را بهبود بخشند. در ضمن آن ها باید فرایند تحولات دیجیتالی خود را با استفاده از اپلیکیشن های تطبیقی، تحت نظر داشته باشند تا بار اضافه کاری را از طریق اتوماسیون و خدمات مدیریتی کاهش دهند.

  مزایای بهینه سازی تحولات دیجیتالی مشتری محور

  ارتقا کیفیت تجارب مشتریان

  بدیهی است موفقیت هر سازمان به مشتریان خشنود و وفادار وابسته است. به منظور دستیابی به این امر، هدف اصلی (و یا مزیت برتر تحولات دیجیتالی) بهینه سازی تجارب مشتریان آنلاین و فیزیکی می باشد.

  بنابراین سازمان ها می توانند با استفاده از احراز هویت خودکار، به جای اقدامات امنیتی متعدد، تجارب مطلوبی برای مشتریان خود ایجاد کنند.

  ارتقا امنیت و عملکرد

  با این که نوآوری تحولات دیجیتالی یک اولویت محسوب می شود، اما بهتر است مانعی بر سر راه امنیت و یا عملکرد نباشد. سازمان ها می توانند با فعال نمودن اکوسیستم CI/CD، اقدام به خودکار سازی پالیسی های امنیت و عملکرد نمایند تا کل فرایند کاری به طور خودکار و ایمن و از طریق فضاهای ابری پیش بروند. ضمنا می توان با استفاده از یک ساختار فضای ابری چندگانه، APIها را به طور ایمن مدیریت نمود.

  نوآوری و مدرن سازی

  با مدرن سازی ابزارها و زیرساخت ها، می توان با سازمان های فین تک در رابطه با تحولات دیجیتالی وارد رقابت شد و حتی از آن ها پیشی گرفت. وظیفه سازمان ها این است که از اتوماسیون برای پیکربندی زیرساخت های امنیتی شبکه استفاده کنند. در ضمن در چنین محیط هایی، از shadow IT جلوگیری می شود و وضعیت کلی امنیت، بهبود می یابد. به طور کلی با اجرای استراتژی های مدیریتی متناسب با سازمان و اپلیکیشن ها می توان چالش های مرتبط با فضاهای ابری چندگانه را برطرف نمود.

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *