نظرات اخیر

  فورتی نت و پتانسیل رشد بالای SD-WAN

  نگاه اجمالی

  SD-WAN، به معنای شبکه سازی نرم افزاری در شبکه گسترده، انتظار می رود چند سال آینده با نرخ رشد سالانه مرکب 40.4 درصد رشد کند.

  فورتی نت به دلیل مزیت رقابتی و محصولات جدیدش می تواند با بالاتر از نرخ های فعلی رشد کند. به نظر ما بر اساس بازده عملیاتی فعلی و پتانسیل رشد بالا، موقعیت جدیدی پیش روی این شرکت باز می شود.

   

  فرضیات

  فورتی نت (FTNT)، شرکتی با کیفیت و رشد بالاست که در حال فعالیت در بازار رو به رشد است. همچنین این شرکت نسبت به رقبای خود از مزیت رقابتی قابل ملاحظه ای برخوردار است که باعث شده جای خود را در بازار رقابت محکم کند. در نهایت صورت های مالی جدید باعث می شوند سهام این نوع شرکت ها گزینه خوبی برای مجموعه اوراق بهادار باشند.

  فورتی نت و پتانسیل رشد بالای SD-WAN

  مدل کسب و کار با کیفیت

  فورتی نت شرکتی پیشگام در امنیت سایبری است که راه حل های امنیت سایبری گسترده، یکپارچه و خودکار را به سراسر جهان عرضه می کند. فورتی نت دارای بیش از 400000 مشتری در سراسر دنیاست که بیش از 4.6 میلیون محصول و انواع راه حل های امنیتی را در اختیارشان قرار می دهد و به همین دلیل یکی از بهترین عرضه کنندگان تجهیزات امنیتی شبکه برای دیتاسنترها، شرکت ها، ادارات و کسب و کارهای کوچک و متوسط محسوب می شود.

  فورتی نت تحت دو لایه عمل می کند. در این مدل فورتی نت محصولاتش را به توزیع کننده ای می فروشد که آن را به خرده فروشان شرکتی عرضه کرده و آن ها نیز در نهایت این محصولات را به مشتریان نهایی می فروشند.

  این شرکت از سال 2018 دارای دو بخش اعلام گزارش کلیدی یعنی محصولات و خدمات است.

  • بخش محصولات (37 درصد از درآمد): درآمد حاصل از فروش محصولات سخت افزاری و نرم افزاری شرکت که شامل محصولات تحت خانواده FortiGate (تجهیزات امنیت شبکه) و محصولات غیر FortiGate از جمله Fortinet Security Fabric (عمدتاً امنیت کلود و ایمیل) می شود.
  • بخش خدمات (63 درصد از درآمد): این بخش شامل خدمات مبتنی بر حق اشتراک می شود که مکمل محصولات FortiGate از جمله FortiGuard (به روزرسانی های هوش تهدید آنی) و FortiCare (پشتیبانی فنی) است.فایروال فورتی گیت سری F

  این شرکت در سال 2015 به فروش برابر در هر دو بخش دست یافت اما از آن زمان به بعد، ترکیب درآمد به آرامی به سمت خدمات جابجا شد، چون افراد زیادی حق اشتراک FortiGate و FortiCare را خریداری کردند. در سال 2018 بخش خدمات حدود دو سوم درآمد کل را به خود اختصاص داد و احتمال رشد بیشتر آن وجود دارد. فورتی نت به این روند علاقه مند است چون بخش عمده ای از درآمد خدمات حاصل از درآمد مدت دار به دست می آید که نشان دهنده خط کسب و کار در حال رشد است. علاوه بر این بخش سرویس دارای حاشیه سود بالاتری است (85.8 درصد در سه ماهه اول در مقابل 56.8 درصد برای محصولات).

  علاوه بر این درآمد شرکت در پایان سال 2018 از نقاط مختلف شامل 42 درصد از آمریکا، 38 درصد از اروپا، خاورمیانه و آفریقا و 20 درصد از آسیا-اقیانوسیه بوده است.

   

  پتانسیل بازار SD-WAN

  امروزه افراد انتظار دارند از هر جایی که هستند، از هر تجهیزاتی و در هر زمانی که بخواهند به اطلاعات دسترسی داشته باشند. با به کارگیری محاسبات ابری و تلفن همراه این کار امکان پذیر شده است. با ادامه رشد استفاده از اپلیکیشن های کلود عمومی  SaaS، سازمان ها به سرعت دریافتند که برای ارائه تجربه کاربری بهتر به مشتریان و کارمندان خود باید معماری شبکه فعلی خود را از نو طراحی کنند. معماری قدیمی شبکه گسترده (WAN) دیگر کاربردی ندارد چون برای دنیای غالب ابری و کلود/SaaS طراحی نشده است. اینجاست که شبکه گسترده نرم افزاری (SD-WAN) پا به میان می گذارد و به شرکت شما اجازه می دهد با سرعت 100 برابر صرفه جویی در هزینه ها، شبکه های گسترده خود را پیاده سازی کنید.

  بر اساس این روند و مراحل اولیه اش و به نقل از آخرین پیش بینی زیرساخت SD-WAN توسط IDC انتظار می رود بازار SD-WAN با نرخ رشد سالانه مرکب 40.4 درصد از کمتر از یک میلیارد دلار در سال 2017 به 4.5 میلیارد دلار در سال 2020 دست یابد.

  نرخ های رشد بالا در این صنعت، توجه عاملین کوچک و بزرگ را به خود جلب کرد و در نتیجه بازار به شدت رقابتی شد. در میان رهبران بازار نام های مشهوری همچون سیسکو (CISCO)، وی ام ویر (VMWare)، فورتی نت، سیلورپیک، هووای، نوکیا (NOKIA) و … به چشم می خورد.

  از سه ماهه چهارم 2018، فورتی نت از نظر درآمد در بازار SD-WAN، ششمین جایگاه را به خود اختصاص داده است اما از نظر نرخ رشد سه ماهه/سالانه، پس از هووایی در جایگاه دوم قرار دارد.

  فورتی نت و پتانسیل رشد بالای SD-WAN

  سورس: TEchBlog، HIS

  به نظر ما فورتی نت به دلیل مزیت رقابتی اش این صنعت را به هم خواهد زد. فورتی نت به دلیل رشد بالا و برند اثبات شده اش به زمان نیاز دارد تا جایگاه خود را در میان سه شرکت برتر پیدا کند.

   

  مزیت رقابتی فورتی نت در SD-WAN

  هنگامی که بازار SD-WAN در حال ظهور بود، فورتی نت به سرعت قابلیت SD-WAN را به فایروال های نسل بعد فورتی گیت FortiGate (NGFW) اضافه کرد و راه حل یکپارچه صنعتی واحدی را خلق نمود. به دلیل این که فورتی نت پیشگام بود، تا به حال تنها عرضه کننده صنعتی است که درجه «توصیه شده» (Recommended) را در تست های گروه SD-WAN و NGFW از آزمایشگاه های NSS Labs دریافت کرد.

  اگرچه عرضه کنندگان دیگر باید دیوایس های مختلفی را پیاده سازی کنند، FortiGate SD-WAN فورتی نت راه حل مقرون به صرفه SD-WAN و امنیت مناسب آن را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.

  اما به همین جا ختم نمی شود. در 9 آوریل 2019 فورتی نت اولین SD-WAN ASIC صنعتی را معرفی کرد که قابلیت WAN Edge Networking (شبکه سازی لبه WAN) امنیت محور را در اختیار کاربران قرار می دهد و موقعیتش را در SD-WAN تثبیت کرد. FortiSOC4 یک چیپ سیلیکونی با طراحی سفارشی است (اولین نوع برای راه حل SD-WAN محسوب می شود). FortiSOC4 دارای سریع ترین تشخیص اپلیکیشن و سیستم هدایت در صنعت محسوب می شود که قابلیت اتصال و قابلیت های امنیتی آن نسبت به رقبا ده برابر است و مزیت رقابتی فورتی نت را افزایش می دهد.

  فورتی نت علاوه بر ASIC جدیدش، اولین وسیله مجهز به SD-WAN ASIC-FortiGate 100F جدید را تولید کرد. این دو محصول در ترکیب با یکدیگر بهترین SD-WAN و قابلیت های امنیتی را ارائه می دهد و عملکرد آن ده برابر رقبا سریع تر است.

  فورتی نت و پتانسیل رشد بالای SD-WAN

  سورس: Fortinet.com

  آنالیز و ارزیابی مالی

  از سال 2018 به بعد، فورتی نت با بخش خدمات قدرتمندش به حاشیه سود 75 درصدی دست یافت. حاشیه سود بالا نشان دهنده مزیت رقابتی بالای این شرکت نسبت به بازیگران دیگر در صنعت است.

  فورتی نت و پتانسیل رشد بالای SD-WAN

  سورس: SA

  دو نکته جالب توجه در مورد فورتی نت، نرخ رشد سالانه بیش از 15 درصد از سال 2010 و ترازنامه بدون بدهی است.

  فورتی نت و پتانسیل رشد بالای SD-WAN

  سورس: SA، تصاویر مؤلف

  بسیار جالب است که شرکت شکوفایی همچون فورتی نت رشد خود را بدون بدهی در ترازنامه اش حفظ کرده و در عین حال به دلیل حاشیه سودهای بالا و گردش دارایی اش دارای بازده سرمایه 39.89 درصدی است.

  فورتی نت و پتانسیل رشد بالای SD-WAN

  سورس: SA

   

  ریسک ها

  تعداد افرادی که در پتانسیل رشد و کیفیت بالای کسب و کار فورتی نت شک دارند انگشت شمار است اما ممکن است برخی ها استدلال کنند که بخش عمده این رشد از قبل ارزیابی شده بود. با مقایسه فورتی نت با صنعت و بخش خودش به این نتیجه می رسیم که ظاهراً کمی بیش از حد ارزش گذاری شده است.

  فورتی نت و پتانسیل رشد بالای SD-WAN

  منبع: Reuters.com

   

  با این وجود قیمت های بالا برای سهام شرکت های در حال رشدی همچون فورتی نت غیر عادی نیست و از تحقیقاتمان نتیجه می گیریم که فورتی نت نسبت به همتایان خود شایستگی ارزش بالاتری را دارد اما برتری آن در صنعت و بخش یا افزایش نسبت قیمت به سود هنوز قابل پیش بینی نیست. ممکن است فردی بخواهد گروهی همتا از عرضه کنندگان SD-WAN ایجاد کند و فرد دیگری بخواهد شرکت های امنیت سایبری را برای داشتن تصویری شفاف تر ایجاد کند.

  در حال حاضر سهام این شرکت در حدود 20 درصد پایین تر از ماکزیمم همیشگی خود معامله می شود و این مسئله نباید نادیده گرفته شود.

   

  نتیجه گیری و توصیه

  فورتی نت شرکتی است که دو سال کامل آن را تحت نظر قرار داده ایم. مدل های کسب و کار عالی با معیارهای عملیاتی قوی و بدهی کم در ترازنامه همواره جزء علاقه مندی های ما بوده است. محصولات جدید و پتانسیل بازار SD-WAN با فرض خوشبینانه ما به خوبی در حال پیشرفت اند. در مقاله ای دیگر به بررسی ارزش این شرکت در صنعت خواهیم پرداخت.

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *